Témy na hodiny v sekundárnej umeleckej skupine. Zhrnutie GCD o výtvarnom umení v strednej skupine na tému: „Krásne kvety. Novoročná téma pomocou techniky decoupage

Predmet : Moje krásne slnko.

Cieľ : ďalej sa učiť uzatvárať čiaru do krúžku, maľovať, opakovať obrysy nakreslenej postavy, precvičovať kreslenie štetcom; ďalej sa učte, ako rozložiť hotové formuláre a opatrne ich nalepiť na farebné pozadie.

Úlohy :

  1. vzdelávacie: upevniť predtým naučené techniky kreslenia a maľovania obrazu, vytváranie aplikačného obrazu;
  2. vývojové: podporovať rozvoj obrazového znázornenia a predstavivosti detí;
  3. vzdelávacie: podporovať estetickú výchovu.

Prostriedky vzdelávania:

  1. Kurzy výtvarného umenia v stredná skupina. Komárová T.S. - Moskva, 2010.
  2. Tónované listy papiera.
  3. Guličky z modrých papierových obrúskov.
  4. Gvašové farby.
  5. Štetce.
  6. Plechovky s vodou.
  7. Lepidlo.
  8. Obrúsky.

Prípravné práce:

  1. Čítanie rozprávky „Návšteva slnka“, rozhovor o obsahu.
  2. Prezeranie ilustrácií v detských knihách.
  3. Rozhovor o slnku.

Priebeh lekcie

  1. Aktualizácia vedomostí.

Učiteľka číta deťom pieseň „Slnko“ od G. Lagzdyna.

Niekde tam, za modrou vzdialenosťou,

Naše slnko žije ďalej

Na tráve je krištáľový mráz,

Keď vyjde slnko.

Ďaleko, za horským útesom,

Veterný robotník žije

Zháňa oblaky na hromadu,

Keď vyjde slnko.

Ako pri rieke, pri Zhurchinke,

Naša škôlka žije

Po bezoblačných cestách

Slnko prichádza na chaty.

pýta sa:

-Čo hovorí báseň? (O slnku.)

- Aké je slnko na jar? (Svieti dlhšie a jasnejšie, lepšie zohrieva zem, usmieva sa.)

— Prečo ľudia potrebujú slnko? (Slnko prináša ľuďom teplo a svetlo.)

  1. Stanovenie cieľov a motivácia.

Vychovávateľ . Chlapci, dnes tu máme kreslenie. Každý z vás si na rozdiel od ostatných nakreslí svoje obľúbené slnko. Naďalej sa budeme učiť kresliť kruh, maľovať a opatrne nalepovať hotové tvary.

  1. Objavovanie nových poznatkov.

Vychovávateľ.

— Chlapci, aký tvar má slnko? (Okrúhly.)

-Aká je to farba? (Žltá.)

Ale slnko môže byť nielen žlté. Pamätáte si, keď idete ráno do škôlky, akú má farbu? (Biela, svetložltá.) A kedy ideme cez deň na prechádzku? (Žltá.) A keď ťa vyzdvihnú z večera MATERSKÁ ŠKOLA? (Oranžová.) To znamená, že v závislosti od dennej doby môže byť slnko svetlo žlté, takmer biele, žlté alebo oranžové.

Teraz vezmite farbu, akú bude mať vaše slnko. Nakreslite kruh do stredu listu, vyfarbite ho, opakujte jeho obrys, od okraja do stredu.

- Ako môžete kresliť slnečné lúče?

Slnečné lúče môžu byť tiež rôzne - rovné a zvlnené, kučery, škvrny, kruhy, pruhy. Vezmite si štetce a farby a namaľujte slnko lúčmi, ktoré chcete.

- Chlapci, sú dnes na oblohe nejaké oblaky? (Áno.) Zobrazme na našom obrázku aj oblaky. Vezmite ceruzku a nakreslite obrys oblaku na obrázku. Potom urobte obláčik nadýchaný a prilepte naň hrudky papierových obrúskov.

Minúta telesnej výchovy

Slnko sa nabíja -(chodíme na mieste)
Zdvíha nás
Dvíhame ruky -
(ruky hore a dole)
Na príkaz "Jeden!"
A bavíme sa

Listy šuštia. –(trup sa nakláňa doľava a doprava)
vzdávame sa
Na príkaz "Dva!" –
(chodíme na mieste)

  1. Zhrnutie.

Učiteľ kladie otázky:

- Čo sme dnes kreslili?

— Aký tvar má slnko?

- Aká to môže byť farba?

Učiteľ rozloží všetku hotovú prácu na stôl, spolu s deťmi si ju prezerá a teší sa z krásnych žiarivých kresieb. Zvýraznite zaujímavé riešenia. Zaveste kresby do skupiny: nechajte ju veľa slnečného svetla a tepla.

Zhrnutie výtvarných aktivít v strednej skupine na tému: „Malý trpaslík“

Autor: Svetlana Sergeevna Polukarova, učiteľka výtvarných aktivít MKDOU "Anninská materská škola" ORV "ROSTOK" mestského sídliska. Anna, región Voronež.
Popis materiálu: Ponúkam Vám súhrn výtvarných aktivít pre deti strednej skupiny (4-5 ročné) na tému „Malý trpaslík“ Tento materiál budú užitočné pre učiteľky kreslenia v materských školách.
Zhrnutie výtvarných aktivít v strednej skupine na tému „Malý trpaslík“.
Cieľ: Naučte deti sprostredkovať kresbou obraz malého muža - lesného trpaslíka, ktorý tvorí obraz z jednoduchých častí: okrúhla hlava, košeľa v tvare kužeľa, trojuholníková čiapka, rovné ruky.
Úlohy: upevniť schopnosť kresliť farbami a štetcom; viesť k obraznému hodnoteniu hotového diela.
Demo materiál: obrázky škriatkov, divadelná bábika - škriatok, zvonček, drevené topánky, pieseň „Malý trpaslík“ od Ekateriny Semenovej.
Pracovný list: listy do albumu, ceruzky, gumy, kvaš, štetce, pohár na pitie.
Metodické techniky: rozhovor - dialóg, hra, čítanie rozprávky „Pomocníci trpaslíkov“ (preklad Ekateriny Nevilovej), prezeranie ilustrácií a rozprávanie o nich, zhrnutie.
Priebeh lekcie.
učiteľ. Chlapci, dnes sa stretneme s malými ľuďmi!
-Kto si myslíš, že sú? (škriatkovia). Sú také malé ako vy. Je ich ešte menej. (zobrazujú sa obrázky).
- Ukáž mi, aké sú malé? (všetci spolu ukazujeme prsty). Takí sú škriatkovia!
-Pozrime sa, čo majú škriatkovia? (brada). Je tam brada, dlhá brada. (šou). Gnómovia majú na nohách drevené topánky (ukazujem topánky vyrobené z dreva), ktoré hlasno klopú.

Ako klikajú drevené podpätky? (deti dupali nohami).
- Čo nosia škriatkovia na hlave? (vrchnáky). Nie je to však len šiltovka, ale vtipná so zvončekom, ktorý zvoní. (Ukazujem skutočný zvon a ako zvoní).
Chlapci, viete kde žijú škriatkovia? (odpovede detí). Trpaslíci žijú v lesnej jaskyni. V jaskyni sa škriatkovia radi hrajú so svojím starým otcom na sucháre. Vypočujte si báseň o škriatkoch.
Báseň I. Evdokimova
Na okraji starý dom, býva v ňom veselý trpaslík
Niekedy sa tak smeje, akoby niekde udrel hrom.
Keď uvidí všetko veľké, zasmeje sa: „Čo je?
Nič také som nevidel, pretože som nízky."
Cez deň sa škriatok zvyčajne hrá, v noci rozsvieti hviezdy -
Toto nie je nič pre neho! To je všetko, trpaslík! Aký výstredný!
Les je jedna z jeho rodiny, zvieratá sú jeho najlepší priatelia,
Kiežby som sa s ním mohol spriateliť! Možno sa zo mňa stane škriatok?

Chlapci, poďme hrať! Stanete sa škriatkami a ja mám bábiku - dedka škriatka. Keď dedko tlieska rukami, pôjdete k nemu a ak zaspieva „la-la-la“, skočíte. (hrá sa hra).
Samostatná práca.
Teraz si sadneme za stoly a nakreslíme našich malých lesných ľudí - škriatkov. Ak je to potrebné, zavolám jedno dieťa k tabuli na ukážku a spolu s ním nakreslím škriatka: dieťa nakreslí hlavu (kruh) a čiapku (trojuholník) a nakreslíme košeľu v tvare kužeľa a ruky (pruhy) spolu. Potom všetky deti nakreslia na papier škriatkov. Najprv kreslíme jednoduchou ceruzkou, potom ozdobíme kvašom.
Deti kreslia na hudbu Ekateriny Semyonovny „Malý trpaslík“.
Zhrnutie.
Na konci práce preskúmame kresby a vyzveme deti, aby si vybrali najkrajších, najelegantnejších škriatkov alebo najzábavnejších, najsmutnejších. Pozeráme sa a užívame si výsledné kresby.
Fotografie z lekcie






Zhrnutie hodiny výtvarného umenia netradičnými technikami v strednej skupine Vyplnila: učiteľka MŠ MBDOU č.321 Samara Dubrovina I. S. Samara, 2015 Úlohy: Naučiť deti rozkladať a lepiť obrázky z geometrické tvary . Opravte názvy tvarov (kruh, trojuholníky, ovál). Kultivujte presnosť pri práci s lepidlom Desire to help priateľovi. Materiál: Multimediálny systém: notebook, projektor, plátno Vata Pripravený obrázok mačky (z geometrických tvarov: hlava - kruh, uši - malé trojuholníky, telo - veľký trojuholník, labky, chvost - ovály) Pre každé dieťa sada geometrických tvarov tvary na vyskladanie obrázku mačky Lepidlo PVA. handru. Moment prekvapenia: mačka príde navštíviť deti Praktická časť: pomocou umenia. slovíčka hádaniek Priebeh hodiny: Prvá časť: Deti si prezerajú minivýstavu: „Mačky“ (hračky, malé plastiky, knihy.) Učiteľ: Chlapci, pozrite sa, koľko hostí dnes máme! Ale je tu ešte jeden hosť. Chcete vedieť, kto to je? Potom hádajte moju hádanku: Špicaté uši, vankúše na labkách, Fúzy ako štetiny, klenutý chrbát. Kto je to? (mačka) Správne. A jej prezývka je Murka. Pozri, aká mačka Murka k nám prišla. Krásne, ale smutné. A viem prečo. Chcete to vedieť? (Áno). Potom mi povedz, radi sa spolu hráš? prečo? Odpovede detí. Pedagóg: Presne tak, vždy je to spolu zábavnejšie a môžete vymýšľať rôzne ishry. No naša Murka ešte nemá žiadne priateľky. A tiež sa chce s ňou hrať a klábosiť. Bolo mi ľúto Murky a chcel som jej pomôcť. Chlapci, pomôžme našej mačke nájsť spolu priateľov. Ale najprv, aby sme Murka aspoň trochu pobavili, urobme si z prstov mačiatka a pohrajme sa s nimi. Deti vstávajú. Prstová gymnastika „Mačiatka“ Tu je päť mačiatok. Jeden zostal - a je preč. Zostali štyri mačiatka. Raz v noci občas vyliezol na strom - zostali tri mačiatka. Ale niekde Myška zaškrípala veľmi jemne. Mačiatko počulo - Zostali dve mačiatka. Jeden z nich je s loptou. Zmizol vo dverách bez stopy. A najmúdrejší je ten, čo zostáva, posledný - Lak za päť. Mlieko vyšlo z misky. Druhá časť: výborne, chlapci. Deti si sadnú. Vychovávateľ: Výborne, chlapci. Na obrazovke ukazujem Murka z geometrických tvarov. a kto to je? Ďalšia mačka? Teraz sa pozri na Murka bližšie. Koniec koncov, jej telo pozostáva z geometrických tvarov, pomenujte ich. Deti: Z veľkého trojuholníka, dva malé kruhy, ovály a polovály. Vychovávateľ: Pozrite sa na svoje podnosy a povedzte mi, aké máte figúrky (zoznam detí). Myslíte si, že z nich môžeme urobiť našu mačku? Vyskúšajme. Deti rozložia mačky na list papiera. Vychovávateľ: Pýta sa detí, akú farbu majú ich mačky. Prečo si myslíte, že je na našom stole vata? Aký druh kožušiny majú mačky? Deti: Mäkké, nadýchané. Vychovávateľ: A navrhujem, aby ste svoje mačky, kamarátky našej Murky, urobili mäkkými a nadýchanými pomocou vaty, vy a ja nalepíme vatu v malých kúskoch na mačky a budú mäkké. Najprv však nalepíte mačku na kúsok papiera. Učiteľka pripomína deťom pravidlá práce s lepidlom. Tretia časť: záverečná. Vychovávateľ (po dokončení práce): Chlapci, zdá sa mi, že teraz bude mať Murka veľa priateľov. Aké úžasné mačky ste vyrobili. Otázky pre deti: -Akú mačku ste dostali? -Aká je jej postava? -Čo rada robí?

Zhrnutie lekcie o výtvarných aktivitách v strednej skupine

Softvérové ​​úlohy:

Upevniť vedomosti detí o geometrických tvaroch (kruh, trojuholník, ovál), o farbe (primárnej a odtieňoch).
Cvičte deti v skladaní obrázkov z geometrických tvarov.
Pokračujte v učení detí kresliť netradičným spôsobom: pomocou vatových tampónov.
Rozvíjať dialogickú reč, aktivovať slovnú zásobu.
Kultivujte presnosť pri práci s farbami a lepidlom; aby ste chceli pomôcť hrdinovi.

Priebeh lekcie
Vychovávateľ: chlapci, pozrite sa, koľko hostí dnes máme! Ale je tu ešte jeden hosť. Chcete vedieť, kto to je? Potom hádajte moju hádanku:
Špicaté uši, vankúše na labkách,
Fúzy sú ako štetiny, s klenutým chrbtom.
Kto je to? Správny. Pozri, aká mačka Murka k nám prišla. Krásne, ale smutné. A viem prečo. Chcete to vedieť? Potom mi povedz, máš rád narodeniny? Prečo?
Odpovede detí.
Vychovávateľ: Narodeniny sú zábavná dovolenka, na ktorú sa každý teší. Ahoj, dnes má naša Murka narodeniny. A tiež chce, aby k nej prichádzali hostia a dávali jej darčeky. A ako darček chce dostať veľa balónov. Problém je však v tom, že Murka nemá vôbec žiadnych priateľov, nikoho, kto by ju prišiel navštíviť a dať jej balóny. Keď som sa toto všetko dozvedel, bolo mi Murky ľúto a chcel som jej pomôcť. Chlapci, pomôžme našej mačke nájsť spolu priateľov.
Ale najprv, aby sme Murka aspoň trochu pobavili, urobme si z prstov mačiatka a pohrajme sa s nimi.
Prstová gymnastika "Mačiatka"
Tu je päť mačiatok.
Jeden zostal - a je preč.
Zostali štyri mačiatka.
Raz v noci niekedy vyliezol na strom -
Zostali tri mačiatka.
Ale niekde to zapípalo
Myš je jemná.
Mačiatko počulo -
Zostali dve mačiatka.
Jeden z nich s loptou
Zmizol vo dverách bez stopy.
A ten najmúdrejší je ten
Zostávajúce, posledné -
Kolo pre päť
Mlieko vyšlo z misky.
Vychovávateľ: Výborne chlapci. Teraz sa pozri na Murka bližšie. Koniec koncov, jej telo pozostáva z geometrických tvarov. pomenovať ich.
deti: z veľkého trojuholníka, dva malé, kruh, ovály a poloovály.
Vychovávateľ: Pozrite sa na svoje podnosy a povedzte, aké tvary máte (zoznam detí). Myslíte si, že z nich môžeme urobiť mačky? Vyskúšajme.
Deti rozložia mačky na list papiera.
Vychovávateľ: pýta sa detí, akú farbu majú ich mačky. Čo myslíte, prečo máme na stole farby? A vatové tampóny.
deti: kresliť balóny.
Vychovávateľ: Aké tvary majú gule?
Deti odpovedajú.
Vychovávateľ: Ale najprv prilepíte mačky na kus papiera.
Učiteľka deťom pripomína pravidlá práce s lepidlom a kreslenia vatovými tampónmi.
Vychovávateľ(po dokončení práce): Chlapci, zdá sa mi, že teraz bude mať Murka veľa priateľov. Aké úžasné mačky ste vyrobili. A koľko loptičiek si nakreslil! Naša Murka bude mať veselé narodeniny! Je čas jej zablahoželať. Príďte zablahoželať.
Deti kreslia diela a učiteľ ich položí vedľa Murka

Cieľ:

  • rozvíjať predstavivosť a kreativitu.
  • vzbudiť u detí záujem o zimné prírodné úkazy.
  • rozvíjať vizuálne pozorovanie, schopnosť všímať si neobvyklé veci vo svete okolo seba a túžbu odrážať to, čo vidíte vo svojej práci.
  • zlepšiť kresliarske schopnosti detí.

Prípravné práce: pozorovanie zimných javov v prírode pri prechádzke.

Materiály na lekciu: pohár vody, biely gvaš, tenký štetec č. 2, tónovaný albumový list v tvare okna, fotografie mrazivých vzorov na skle.

Priebeh lekcie

V.: Chlapci, viete si predstaviť, dnes ráno mi hýľ priniesol list od Santa Clausa. Ale aby ste ho otvorili, musíte vyriešiť hádanky.

Otázka: Chcete vedieť, čo je v ňom?

O: Skúsme ich spolu uhádnuť.

V.: Si veľmi všímavý, preto si uhádol všetky hádanky. Povedzte mi, chlapci, kedy sa všetky tieto prírodné javy vyskytujú, v akom ročnom období?

D.: V zime.

V.: Správne. Pozri, list sa otvoril sám. To všetko preto, že ste všetko uhádli správne a teraz si môžem prečítať, čo nám dedko Frost píše. A napísal, že žije v hlbokom lese, s lesnou zverou. Zistil, že niektorí chlapi nemajú radi zimu so snehom a mrazmi, zimné hry a zábava. A cítil sa veľmi rozrušený. Chlapci, máte radi zimu?

Otázka: Prečo? Čo môžete robiť v zime?

D: Odpovede detí.

O: Hneď je jasné, že v zime rád hráte rôzne hry. A dedko Frost tiež píše, že pracuje, snaží sa, aby všetci milovali zimu: stromy zdobí snehovými čiapkami, aby nezamrzli, a okná domov zdobí maľovanými vzormi. Pozrite sa, aké krásne vetvy trávy, biele snehové vločky, kučery a ľadové háčiky namaľoval (zobrazuje fotografie mrazivých vzorov na skle). Čo vidíte?

D.: odpovede detí.

V.: Ale dedko Frost píše, že nemá čas vyzdobiť všetky okná a žiada vás, aby ste mu pomohli, aby všetci milovali čarodejnicu zimu a tešili sa z jej príchodu. Pomôžeme vám chlapci?

V.: A ja ťa naučím kresliť takéto vzory. Chcieť?

V.: Ale najprv ti navrhujem, aby si sa trochu zahrial.

Fizminutka "Snehulienka":

Vyrezávali sme snehovú ženu, (Nakreslite postupne tri kruhy vo vzduchu.)
Nech nie je krajšia. (Prechádzajú si prstami po tvári.)
Lopaty pozbierali všetok sneh , (Napodobňujte pohyby lopatou.)
Na nič sme nezabudli.
Najprv si zvalili veľkú guľu (Rukami znázornite najväčší možný kruh vo vzduchu.)
A túto hrudku pevne stlačili. (Urobte pred sebou kruh rukami a spustite ho.)
Druhý bol menší . (Nakreslite menší kruh.)
Na prvý sa smelo posadil . (Drčia sa.)
A tretia bola hlava (Ukážte na hlavu.)
A čakala na svoj osud. (Polož si hlavu na dlane.)
Tvár bola ozdobená mrkvou, (Na úrovni nosa použite prsty na zobrazenie mrkvy.)
A namiesto očí uhlíky . (Ukážte do očí.) \
Šikovne nakreslili ústa, (Dotýkajú sa úst.)
Pozreli sme sa z profilu a celej tváre. (Otočte im hlavu na stranu, rovno.)
Dali mi na hlavu vedro, (Vykonajte pohyby oboma rukami zhora nadol na hlave.)
Ozdobený pierkom . (Zdvihnite jednu ruku a roztiahnite prsty.)
Metla bola zaseknutá kvôli poriadku (Urobte „zametací“ pohyb.)
Celý dvor spolupracoval! (Prekrížia prsty do zámku.)

Praktická časť:

V.: Trochu sme si oddýchli a teraz začneme zdobiť okná. Je to veľmi jednoduché, stačí len pozorne počúvať a sledovať.

Učiteľka ukazuje, ako držať štetec na kreslenie tenkých čiar a ponúka deťom na výber rôzne vzory bodiek, čiar a vetvičiek.

V.: Ak je vám všetko jasné, môžete začať pracovať.

Učiteľ sleduje, ako deti pracujú a pomáha, ak sa im nedarí (individuálna práca).

Zhrnutie lekcie: výstava a rozbor detských prác.

V.: Pozrime sa, čo máme. Aké krásne okná (zaznamenávame najúspešnejší prvok v každej práci). Dnes dobre. Páčila sa vám lekcia?

D.: Odpovede detí.

V.: Ďakujem za pomoc, za také krásne okná. Myslím, že sa Santa Clausovi budú naozaj páčiť!