Zhrnutie lekcie o rozvoji reči na tému vtáky. Zhrnutie lekcie o rozvoji reči „Vtáky na jar. Úloha „Popis vtáka podľa plánu“

Anotácia: Zhrnutie vyučovacej hodiny o vývine reči na tému „Vtáky v zime“ v prípravnej triede školy V. typu.

Ciele lekcie:

Predmet:

  1. Rozvíjať schopnosť samostatne získavať vedomosti.
  2. Zhrňte nahromadené životné postrehy detí o zimujúcich vtákoch.
  3. Rozšíriť a upevniť vedomosti detí o zimujúcich vtákoch.

Metapredmet:

  1. Rozvíjať schopnosť zadávať a riešiť výchovné problémy na základe témy vyučovacej hodiny.
  2. Pokračovať v rozvíjaní všeobecných vzdelávacích komunikačných zručností (počúvanie učiteľa, počúvanie jeden druhého).

Osobné:

  • Pokračujte v pestovaní pozitívneho a starostlivého prístupu k voľne žijúcim živočíchom na príklade pomoci vtákom v zime.

Nápravné výchovné:

  1. Opravte a objasnite mená zimujúcich vtákov.
  2. Rozšírte si slovnú zásobu na túto tému.
  3. Posilniť schopnosť formovania Nominačný prípad pomnožné podstatné mená
  4. Cvičiť deti v zámene podstatných mien podľa pádov (R.p., T.p.) a čísel;
  5. Aktivovať zložité prídavné mená v slovnej zásobe detí.
  6. súhlas číslovky s podstatnými menami.
  7. Zlepšiť schopnosť tvoriť podstatné mená zdrobnenými príponami.
  8. Precvičte si výber prídavných mien pre podstatné meno, ich koordináciu v rode a čísle.
  9. Rozšírte svoju verbálnu slovnú zásobu o slovesá označujúce spôsoby pohybu a zvukomalebnosť.

Nápravné a vývojové:

  1. Rozvíjajte u detí logické myslenie a schopnosť nadväzovať vzťahy príčina-následok.
  2. Rozvíjať dobré motorové zručnosti a koordinácia reči s pohybom.
  3. Zlepšite zmyslové schopnosti detí: naučte ich počúvať hlasy vtákov a rozpoznávať ich podľa operenia.
  4. Rozvíjať predstavivosť a zvedavosť.

Nápravné a vzdelávacie:

  1. Pestujte si starostlivý postoj k vtákom a starajte sa o ne.

Vybavenie:

Demo:

  • audionahrávka vtáčích hlasov, PC, ilustrácie so zimujúcimi vtákmi, plagát s obrázkami zimujúcich vtákov, semienka jaseňa, melónu, melónu, bravčovej masti, prosa, strúhanky, slnečnice, jedľovej šišky, gule; Text logického problému „Kto jedol v zimnej jedálni?

Dávkovač:

  • karty s obrázkami zimujúcich vtákov (na počítanie).

Využívanie moderných pedagogických technológií:

  • zdravotne nezávadná technológia
  • technológia spolupráce (realizácia partnerstva vo vzťahu učiteľ a dieťa);
  • technológia osobnostne orientovanej interakcie (zameranie na individuálne psychologické a rečové vlastnosti dieťaťa);
  • polysenzorická technológia (vplyv na rôzne analyzátory dieťaťa: sluchové, vizuálne, hmatové);
  • modelovacia technológia
  • herná technológia
  • multimediálne technológie (prezentácia Microsoft PowerPoint) na aktiváciu pozornosti detí a rozvoj aktivity v procese spoločné aktivity podporu efektívnejšieho získavania vedomostí.

Plán lekcie

1. Organizačný moment.

Ten, kto správne odpovie na otázku, si sadne:

Aké je ročné obdobie?

Aký mesiac?

Aký je dnes deň v týždni?

Aké to bolo včera?

Aké to bude zajtra?

2. Úvod do témy vyučovacej hodiny.

Vypočujte si záznam. (učiteľ prehrá zvukovú nahrávku „Sounds of Winter“)

Povedz mi, čo si počul? (D: fujavica, chrumkavý sneh, zavýjanie vetra)

Aké je toto ročné obdobie?

Aké znaky zimy poznáte?

Ozve sa klopanie na dvere, učiteľ hlási, že do triedy bol odoslaný list.

Čo je napísané v liste, kto z vás ho vie prečítať? (Sonya)

Tešíme sa na Vašu návštevu.

Čo myslíte, kto nám poslal tento list? (vtáky)

Ako si uhádol? (Stopy vtákov)

Aké sú tieto značky? (na snehu)

Neodleteli všetky vtáky do teplejších oblastí?

Koľkí z vás uhádli, o kom sa budeme na hodine rozprávať? (o zimujúcich vtákoch)

3. Spracujte tému vyučovacej hodiny.

Súhlasíte s návštevou vtákov?

Kto vie, kde môžeme vidieť vtáky v zime? (v lese, v parku, pri dome)

Výborne. Teraz si všetci spoločne povedzme čarovné slová:

Otočte sa, otočte sa a ocitnite sa v zimnom lese.

Otvárame oči.

Na obrazovke monitora je fotografia detí v parku v zime.

Kde sme to skončili?

Jeden dva tri štyri päť
Kde máme hľadať vtáky?
Možno naľavo pod polenom?
Možno pod kríkom napravo?

Na obrazovke monitora je video „Vtáky v zime“.

Hádanky.

Vy a ja sme videli rôznych vtákov a počúvali príbehy o nich. Ktoré vtáky si pamätáte?

Deti: holuby, vrana, hýľ, sýkorka (zobrazujú sa obrázky vtákov).

Ale nie všetky vtáky sa nám objavili, niektoré sme nevideli, môžeme ich vidieť, ak hádame hádanky. Teraz vám poviem hádanky a uhádnete ich.

Logopéd kladie deťom hádanky. Ako sú vtáky pomenované, logopéd umiestni príslušný obrázok na tabuľu.

Ona nespieva, ona cvrliká,
Chce venovať pozornosť.
Menší ako vrana,
Veľmi dlhý čierny chvost
Všetko v čiernom, ale s bielou stranou,
Toto je fashionista -….(straka)

Rád skáče a lieta
Peck chlieb a zrná,
Namiesto „Ahoj“ som zvyknutý
Povedzte všetkým „Chick-Tweet“ (Vrabec.)

klopem na drevo
Chcem dostať červa
Aj keď je skrytý pod kôrou,
Stále bude moja. (ďateľ)

Hra „Opakujte po ďateľovi“.

Logopéd vyťuká rytmický vzor a deti opakujú.

3. Rozhovor o zimujúcich vtákoch.

Pomenujte to jedným slovom.

Čo sú to za vtáky? Deti: Zimovanie.

Loptová hra "Jeden - veľa".

Čo majú všetky vtáky spoločné?

Deti: hlava, telo, krídla, perie, zobák, labky, chvost.

Ja pomenujem jedného vtáka alebo jeden predmet a vy mi pomenujete veľa rovnakých vtákov alebo predmetov.

  • Vrana - (vrany)
  • Holubica - (holuby)
  • Kavka - (daws)
  • Feather - (perie)
  • vrabec – (vrabce)
  • štyridsať – (straky)
  • krídlo - (krídla)

Ako sa líšia vtáky?

Deti: veľ.

Vystavujem plagát „Zimné vtáky“.

Chlapci, sú tu vtáky rôzne veľkosti– veľký a malý.

Pomenujte veľké vtáky.

Pomenujte malé vtáky.

Teraz pomenujem časti tela veľkého vtáka a vy pomenujete časti tela malého vtáka.

Hra „Pomenujte to láskavo“.

  • Hlava - ... (hlava)
  • Zobák - ... (zobák)
  • Labky - ... (labky)
  • Chvost - ... (chvost).
  • Krk - ... (krk).
  • Perie - ... (perie)

Chlapci, myslíte si, že všetky vtáky spievajú rovnako? (nie)

Hra „Hádaj, koho hlas“.

Hra "Kto dáva aký hlas?"

  • Vrana (čo robí?) -...kráka.
  • Straka (čo to robí?) -... štebot.
  • Vrabec (čo robí?) - ... tweety.
  • Holubica (čo to robí?) - ... vrčí.
  • Hýľ (čo robí?) - ... píšťalky.

Výborne chlapci! Vtáky sa líšia tým, že hovoria inak. V čom sa ešte líšia?

Deti: vtáky sa líšia farbou peria a stavbou tela.

Naozaj, chlapci, každý vták má svoju vlastnú charakteristickú črtu.

Hra „Povedzte jedným slovom“.

  • Straka má biele strany, preto sa jej hovorí... bielostranná.
  • Sýkorka má žltý prsník, preto sa volá... žltoprsá.
  • Vrana má čierne krídla, preto sa jej hovorí... čiernokrídla.
  • Hýľ má červené prsia, preto sa mu hovorí... červenoprsý.
  • Straka má dlhý chvost, preto sa jej hovorí... dlhochvostá.
  • Ďateľ má dlhý zobák, preto sa mu hovorí... dlhozobý.

Rozhovor o živote vtákov v zime.

Ako žijú vtáky v zime? (vtáky sú hladné, hmyz v zimnom spánku, ovocie, bobule, semená trávy pod snehom. Vtáky nachádzajú v zime málo potravy. Od rána do večera hľadajú omrvinky potravy. Pché, teplé perie chráni pred chladom, ale nie pred hladom. )

V tuhých zimách z 10 sýkoriek jedna prežije, 9 sýkoriek uhynie.

Je vám ich ľúto?

– Dnes sa zamyslime nad tým, ako pomôcť vtákom prežiť ťažké zimné obdobie.

Majú vtáky v zime dostatok potravy? Deti: Nie, nestačí.

Prečo je toho málo?

Deti: Zem je pokrytá snehom, vtáčiky nedokážu dostať potravu spod snehu.

Ako môžeme pomôcť vtákom?

Deti: Môžeme ich nakŕmiť.

Čo mám urobiť?

Deti: Podávač.

Cvičenie "Feeder".

Logopéd pozýva deti, aby si vypočuli báseň Z. Alexandrovej „Nová jedáleň“.

Vyrobili sme kŕmidlo
Otvorili sme jedáleň.
Návšteva v prvý deň v týždni
Prileteli k nám sýkorky.
A v utorok sa pozrite,
Hýli dorazili.
A vrany boli v stredu,
Nečakali sme ich na obed.
A vo štvrtok z celého sveta -
Kŕdeľ chamtivých vrabcov.
V piatok v našej jedálni
Holub si pochutnával na kaši,
A v sobotu na koláč
Priletelo sedem štyridsať.

Chlapci, povedzte mi, aké vtáky prileteli na kŕmidlo? Pomenujte vtáky slovom veľa.

Pri kŕmidle je veľa strák.
Pri kŕmidle je veľa ďatľov.
Pri kŕmidle je veľa sýkoriek.
Pri kŕmidle je veľa krkavcov.
Pri kŕmidle je veľa hýľov.

Dynamická pauza.

Myslíš, aký druh vtáka budeš?

Deti vykonávajú pohyby podľa textu:
Vtáky mávali krídlami - všetci lietali a lietali,
Vtáky krúžili vo vzduchu,
Pristáli sme na ceste,
Cválali sme po ceste,
Omrvinky a zrná sa klovali.

Aký druh vtáka bol Róm? Bol som vrana.

"Cvičenie "Počítajte!"

(zhoda číslovky s podstatným menom)

Poďme počítať vtáky. Koľko ich máme? Ukáž mi vrabca. Počítame:

  • 1 vrabec, holub, ďateľ, sýkorka, hýľ, vrana
  • 2 vrabce
  • 3 vrabce
  • 4 vrabce
  • 5 vrabcov
  • 6 vrabcov

Didaktická hra „Ktorý vták chýba? (ovládanie kategórie genitívu jednotného čísla)

Logopéd: Odstráni jeden obrázok.

Deti: Straka je preč.

Vrana zmizla atď.

Didaktická hra „Povedz opak“

(ovládanie výberu antonymických slov)

Vrabec je malý a vrana je veľká.
Sýkorka má krátky chvost, kým straka dlhý.
Holubica je ťažká, ale vrabec je ľahký.
Sýkorka má tenký zobák, vrana zase hrubý.

Práca zo zápisníka N.E Teremková strana 27 „Zimovanie vtákov“.

Cvičenie "Počítajte".

Koľko vran je na obrázku?

Koľko ďatľov?

Koľko kozičiek?

Čo je štyridsať?

Koľko holubov?

Koľko vrabcov?

Cvičenie „Vzhľad a meno“.

Kto je na konári stromu? (Na konári sú hýli.)

Kto je pri podávači?

Kto je na kmeni stromu?

Kto je pod podávačom?

Kto letí na feeder?

Kto je pri strome?

Úloha „Spoznaj vtáka a vyfarbi ho“.

Deti dostanú vystrihnuté obrázky rôznych vtákov. Tvoria vtáka.

Úloha „Popis vtáka podľa plánu“.

Zostavovanie popisných príbehov o zimujúcich vtákoch.

Logopéd vyzve deti, aby si prezreli obrázok a grafický plán a vymysleli hádanku – opis vtáčika podľa plánu.

No, chlapci, je čas vrátiť sa do triedy. Povedzme čarovné slová:

Otočte sa, otočte sa a ocitnite sa späť v triede.

Chlapci, naša lekcia sa blíži ku koncu, musíme to zhrnúť.

Páčila sa vám lekcia?

Čo sa vám obzvlášť páčilo?

Prečo to študujeme?

Chlapci, viem, že ste vy a vaši rodičia pripravili darčeky pre našich priateľov.

Čo to je? (Podávače)

Myslím, že teraz bude mať každý z vás svoje kŕmidlo zavesené blízko vášho domu, pri okne. Vtáky si na takúto jedáleň rýchlo zvyknú a stanú sa tam častými hosťami. A môžete ich pozorovať, kresliť a zapisovať, čo si všimnete. Samozrejme, vtáky nevedia rozprávať. Ale určite sa vám poďakujú krásnou jarnou piesňou (zapne sa zvuková stopa vtáčích hlasov) a bohatou úrodou, ktorú vtáčiky ušetria pred škodcami vašej záhrady (dostanú košík zeleniny a ovocia) Ale hlavne, ja myslite, stanete sa láskavejšími a opatrnejšími ku všetkému živému.

Ak z lekcie odchádzate v dobrej nálade, ak máte po našej lekcii chuť starať sa o vtáky, príďte ku mne, vezmite si jedlo a doprajte vtáčikovi, ktorý máte najradšej, potravou, ktorú má rád.

- Sýkorky ošetrím semienkami.

- Nakŕmim holuba strúhankou.

- Dám vrabcovi zrná.

- Nakŕmim ďatľa semenami šišiek.

Hýla ošetrím bobuľami jarabiny.

Hodinu ukončím básňou.

Existujú rôzne druhy vtákov:
Niektorí ľudia majú strach z metelíc
A odlietajú na zimu
Na dobrý, teplý juh.

Iní sú iní ľudia:
V mraze krúžia nad lesom.
Pre nich odlúčenie od vlasti
Horšie ako silné prechladnutie.

Do ich strapatého peria
Snehové vločky sa nelepia,
Sú aj pod práškami
Dovádzajú, aby sa zahriali.

Ale ak bude dlho snežiť
A fujavica trvá dlho,
Potom, priatelia, musíte
Je to ťažké pre naše vtáky.

Pokryté snehovými závejmi
Kopce, nádvoria, cesty.
Vtáky to nevedia nájsť

Zhrnutie lekcie o vývoji reči

"Vtáky na jar"

Náčrt lekcie.

Predmet: "Vtáky na jar."

Účel lekcie:

    Opravte názov jarných mesiacov a znamenia prírody.

    Rozlišujte a pomenujte vtáky pomocou výrazu „sťahovavé vtáky“ v odpovedi.

    Naučte sa tvoriť a hádať hádanky.

    Hlavná úloha: naučiť sa tvoriť nové slová

    Prídavné mená a podstatné mená

    Zložené slová z dvoch jednoduchých slov

    Posilnite mená mláďat vtákov

    Pomenujte vtáčie domy.

    Prerozprávanie s prvkami dramatizácie rozprávky Kde je môj dom?

Materiál reči:

Podstatné mená:

Vták, havran, straka, holub, ďateľ, lastovička, škorec, vrabec, vrana, slávik, škovránok, kukučka, kŕdeľ, dutina, holubník, vtáčia búdka.

prídavné mená:

Vrana, vrana, hýľ, kačica, hus, vrana, žeriav, červenoprsý, bieloboký, dlhochvostý, sladký hlas.

Slovesá:

Lietať, krútiť sa, kvákať.

Organizovanie času: (v nahrávke znejú hlasy vtákov, nech počúvam).

Učiteľ: Vypočujte si hádanku. O akom ročnom období hovorí? Prichádza s láskouAs vašou rozprávkou. Mávne čarovným prútikom a v lese kvitne snežienka. (Jar)

učiteľ:

    Pomenujte znamenia jari (pomenované)

    Aké vtáky prilietajú na jar?

    Ako nazvať jedným slovom vtáky, ktoré odlietajú na jeseň a vracajú sa na jar?

    Aké hádanky viete o vtákoch?

(Diana kladie hádanky a učiteľ zobrazuje obrázky vtákov)

Ako sa nazýva veľká skupina vtákov? (kŕdeľ)

Ako sa bude volať kŕdeľ vrabcov, hýľov, vrán, kačíc, žeriavov a husí?

Časť 4: Hra : "Povedz to správne." Učiteľ sa pýta:

    Ak má vták červenú hruď, čo to je? (červenovlasý)

    Čo ak má vták dlhý chvost? (dlhochvostý)

    O akom vtákovi to hovoria - dlhochvostom? (straka)

    Ak má vták čiernu hlavu? (čiernohlavý)

    Ak má vták bielu stranu? (biele)

    Ak má vták „sladký hlas“ (sladký hlas - slávik)

Telesná výchova „vtáky“

Vtáky sedia v hniezdach a pozerajú sa okolo seba

Mláďatá sa chcú prejsť, vyletia z hniezda.

Vtáky sedeli na breze a otáčali hlavy

A leteli späť.

Prileteli, unavili sa a vrátili sa do svojich hniezd.

Časť 5: Hra: "šifrované slovo"

Učiteľ upriamuje pozornosť detí na príručku „strom“. V tomto strome sa skrývajú vtáčiky, ktoré spoznáte, ak si prečítate slabiky a vymeníte ich.

(číta slabiky a zo slabík tvorí slová: holuby, ďateľ, škorec, vrabec)

Pomenujte domy, v ktorých žijú tieto vtáky.

Holuby - v holubníku; Starling - vo vtáčej búdke;

Ďateľ - v dutine; Vrabec je v hniezde.

Dynamická pauza.

Učiteľ: Diana, na jar majú vtáky mláďatá, sú zvedavé a nezbedné, ako všetky deti.

Báseň "Vták"

Učiteľ: Ako sa volajú mláďatá škorca?

Diana: Škorce

Učiteľ: Ako sa volajú kukučie mláďatá?

Diana: Kukushata

Učiteľ: Čo ak je sám?

Diana: Kukučka

Učiteľ: Ako sa volajú mláďatá kavky?

Diana: Galchata

Učiteľ: Ako sa volajú mláďatá vrabca?

Diana: Vrabce

A toto sa stalo malému vrabcovi. (Prerozprávanie s prvkami dramatizácie rozprávky „Kde je môj dom?“)

Rozprávka

Vybavenie: klobúky s obrázkami vtákov.

Učiteľ: Žil raz jeden malý vrabec so svojou matkou, vrabčiak. Jedného dňa sa rozhodol letieť a pozrieť sa, čo sa okolo neho deje.

Vrabčia mama: Nelietajte ďaleko a pamätajte: náš dom je vrabčí

učiteľ: Vrabček lietal a lietal a nevšimol si, ako sa stratil. Dostal strach.

Vrabec: kde je moja mama? kde je môj dom?

učiteľ: Úbohý vtáčik začal klopať na každý dom a pýtať sa: „Čí je to dom?

Priletel do vranieho hniezda a spýtal sa:

Vrabec: prosím, povedz mi, koho je to dom?

Vrana : A ty, koho potrebuješ?

Vrabec: Vrabec.

Vrana: Nie, toto nie je vrabčí dom, ale vranie hniezdo. Tu bývam, vrana.

učiteľ: Vrabček sa rozplakal a letel ďalej. Vidí niečí dom, klope a pýta sa

Vrabec: Koho je to dom?

Ďateľ: Koho potrebujete?

Vrabec: Vrabec.

Ďateľ: Nie, toto nie je vrabčí dom, ale ďateľova dutina. Tu bývam, ďateľ.

učiteľ: Vrabček sa rozplakal a letel ďalej. Vidí niečí dom, zaklope a pýta sa:

malý vrabec : Koho je to dom?

Starling: Koho potrebujete?

Vrabec: Vrabec.

Starling: Nie, toto nie je vrabčia búdka, ale vtáčia búdka. Tu bývam, škorec.

učiteľ: Vrabček sa rozplakal a letel ďalej. Videl iný dom, zaklopal a spýtal sa:

Vrabec: Koho je to dom?

Holub : Koho chceš?

Vrabec: Vrabec.

Holub: Nie, toto nie je vrabčí dom, ale holubník. Tu bývam, holubica.

Vrabec: Malý vrabec plakal: Čo mám robiť? Ako nájsť dom? Holubici prišlo ľúto vrabca.

Holub: Chceš, aby som ti ukázal, kde je tvoj dom?

Vrabec: Ukáž mi, prosím!

učiteľ: Leteli spolu a našli vrabčí dom. Vrabec a jeho matka boli šťastní a začali ďakovať holubici.

Vrabec: Ďakujem ti, holubica, si veľmi milý vták!

Vrabec: Ďakujem ti holubica, že si mi pomohla nájsť moju mamu a dom.

Holub: A ty, vrabček, počúvaj svoju matku a nelietaj už ďaleko od domova.

učiteľ: Toto je príbeh, ktorý sa stal malému vrabcovi.

Chlapci, zdá sa mi, že sa vrabček stratil, pretože nepoznal svoju domácu adresu ani žiadne orientačné body, podľa ktorých by mohol nájsť svoj domov.

Poznáte svoju domácu adresu? (Diana dáva svoju domácu adresu)

Výborne, nikdy sa nestratíte!

Zhrnutie lekcie:

Diana, dnes sme sa veľa rozprávali o vtákoch, pomenovávali znamenia jari, učili sa tvoriť nové slová, rozdeľovali slová na slabiky. Ukázali mi rozprávku a dali mi svoju domácu adresu. Výborne, pracovali sme veľmi dobre.

"Divoké vtáky"

Cieľ: Porozumieť zimujúcim a sťahovavým vtákom.Úlohy: Posilniť pojem „sťahovavé, zimujúce, vodné vtáctvo“.

Poznať ich štruktúru, vonkajšie znaky, ich zvyky a pohyb. Rozvíjajte tiež schopnosť tvoriť podstatné mená v genitívoch a zložitých slovách. Vyberte antonymné slová. Pestujte si pozorný prístup k jazyku, túžbu hovoriť správne.

Materiál: Predmetové obrázky zimujúcich a sťahovavých vtákov, prierezové obrázky vtákov, záznamy vtáčieho spevu. Hračka pre mačky.

Priebeh lekcie. Záznam zvukov spevu vtákov. Na magnetickej tabuli je obrázok zimujúcich vtákov.

učiteľ:

- V lese napadol prvý sneh. Čistinky a cesty, návršia a rokliny boli pokryté snehom. Všetky stromy sú pokryté snehom. Ticho. Ani jedna vetva sa nepohne. Zrazu vrana priletela na lesnú čistinku a zakričala: „Vtáky! Leťte sem čoskoro! Zmeškali sme príchod zimy a nevšimli sme si to. Zima prišla, ale my nie sme pripravení!"

- "Čo kvákaš!" - odpovedá tetrov. Mám perie. Toto je moja spása. Vtáčie perie vás zachráni pred chladom a hlboké záveje vás ochránia pred nepriateľmi. V noci drieme tetrov hlboko pod snehom. Tam sa k nám nedostane ani jeden dravec. A cez deň sedíme vysoko na stromoch a klujeme do púčikov a rôznych semienok. Zimy sa nebojíme. Každý sa pripravuje na zimu po svojom. Máte aj perie a na stromoch je pre vás dosť pukov, semien a suchých bobúľ. Nezmrznete a nebudete hladní.

- Pomenujte zimujúce vtáky.

1. Vtákom, ktoré vidíte, dajte láskavé mená.sova - sova vrabec — malý vrabec

sýkorka – sýkorka vrana

hýľ — hýľ martin -

- Ktorý z týchto vtákov je zvláštny?

- Pomenujte sťahovavé vtáky? Prečo sa nazývajú sťahovavý? Čo majú len vtáky? Čo dokážu všetky vtáky? (lietať)

Vtáky na jeseň (odletia)

Vtáky (prílet) na jar

Zo stromu na strom (lietať)

Do podávača (letieť hore)

Z podávača (odlietajú)

Do hniezda (priletieť)

2. Je to dobré pre vtáky v teplých krajinách, ale prečo sa vracajú?

- Čo robia vtáky, keď sa vrátia do svojej domoviny?(stavajú hniezda, liahnu mláďatá, hľadajú potravu, chovajú mláďatá...)

- Z čoho si vtáky vyrábajú hniezda?(z peria, z vetvičiek, z páperia, z machu, zo slamy.)

3. Vtáky sa tešia z jari, ale každý svojím vlastným spôsobom. Ako? Čo robia? Vrabec -cvrlikanie, cval, skoky, muchy, klbnutia.

veža -chodí, preskakuje, hľadá potravu.

kačica -pláva, potápa sa.

volavka -chytá žaby, stojí, chodí, prešľapuje.

Martin -cvrliká, stúpa.

4. Jarné vtáky radi počujú rôzne hlasy. Martin -cvrliká.

slávik -spieva. kačica -šarlatánstvo. Kukučka -kukučky.

Vítajú ich zimomriavky. Vrabec -tweety. sýkorka -spieva. holub -coos. Straka -praská. Vrana -kvákanie.

5. Ale všetky vtáky majú jedného veľmi hrozného nepriateľa - mačku. Pre malé kurčatá to nie je mačka, alekat

Nemá fúzy, ale...

Nie labky, ale...

Nie oči, ale...

Nushi, eh...

Vyžeňme ho od našich vtákov.

6. Didaktická hra „Čo chýba“ Silueta vtáka bez akejkoľvek časti tela.

{ žiadny chvost, oči, krídla atď. Deti volajú)

7. Minúta telesnej výchovy

Vtáky skáču a lietajú.

Vtáky zbierajú omrvinky.

Vyčistené perie

Zobáky boli vyčistené.

Vtáky lietajú, spievajú,

Zrná klujú.

8. Kto je to?(porovnanie volavky a vrabca)

Vrabec má malé telo, zatiaľ čo volavka má veľké telo.

Vrabec má malú hlavu a volavka...

Vrabec má krátky zobák a volavka...

Vrabec je šikovný a volavka...

Kde žije každý vták? Čo znamená slovo „vodné vtáctvo“? Z akých dvoch slov sa skladá?

9. Didaktická hra „Dlhé slovo“

- Hovorím vám dvom krátke slová, a ty si jeden dlhý.

Volavka má dlhé nohy -dlhonohý.

Sýkorka má žltý hrudník -žltoprsý

Ďateľ má červenú hlavu -červenohlavý.

Bocian má biele krídlo -bielokrídle.

10. Zhrnutie lekcie.

Analýza lekcie.

- Pre deti bolo ťažké tvoriť podstatné mená v genitívnom páde. Nezvládol ťažké slová.

- Deti sa s tým vyrovnali a správne pochopili sémantické nuansy významov podstatných mien tvorených príponou -ish-

- Mali by ste pokračovať v učení, ako vytvárať zložité slová a zlepšovať svoju schopnosť nájsť slová s rovnakým koreňom.

    · Aké vtáky prilietajú na jar?

    · Ako nazvať jedným slovom vtáky, ktoré odlietajú na jeseň a vracajú sa na jar?

    · Aké hádanky viete o vtákoch?

    Časť 4:Hra

· Ak má vták dlhý chvost? (dlhochvostý)

· O akom vtákovi sa hovorí: dlhochvostý? (straka)

· Ak má vták čiernu hlavu? (čiernohlavý)

· Ak má vták bielu stranu? (biele)

Telesná výchova „vtáky“

A leteli späť.

Časť 5:Hra:"šifrované slovo"

Holuby - v holubníku; Starling - vo vtáčej búdke;

Dynamická pauza.

Báseň "Vták"

Deti: Skvorchats

Deti: Kukushata

Vo-tel: Čo ak je sám?

Deti: Kukučka

Deti: Galchata

Deti: Vrabce

Rise-tel

Vrabčia mama:

Rise-tel:

Vrabec: kde je moja mama? kde je môj dom?

Rise-tel:

Vrabec:

Vrana: Koho chceš?

Vrabec: Vrabec.

Vrana:

Rise-tel:

Vrabec: Koho je to dom?

Ďateľ: Koho potrebujete?

Vrabec: Vrabec.

Ďateľ:

Rise-tel:

malý vrabec: Koho je to dom?

Starling: Koho potrebujete?

Vrabec: Vrabec.

Starling:

Rise-tel:

Vrabec: Koho je to dom?

Holub: Koho chceš?

Vrabec: Vrabec.

Holub:

Vrabec:

Holub:

Vrabec: Ukáž mi, prosím!

Rise-tel:

Vrabec:

Vrabec:

Holub:

Rise-tel:

Zhrnutie lekcie:

Zobraziť obsah dokumentu
„Zhrnutie otvorenej lekcie o rozvoji reči „Vtáky na jar“ (prípravná skupina)“

Zhrnutie lekcie o vývoji reči

"vtáky na jar"

(prípravná skupina) Náčrt lekcie.

Predmet:"Vtáky na jar."

Účel lekcie:

    Opravte názov jarných mesiacov a znamenia prírody.

    Rozlišujte a pomenujte vtáky pomocou výrazu „sťahovavé vtáky“ v odpovedi.

    Naučte sa tvoriť a hádať hádanky.

    Hlavná úloha: naučiť deti tvoriť nové slová

    Prídavné mená a podstatné mená

    Zložené slová z dvoch jednoduchých slov

    Posilnite mená mláďat vtákov

    Pomenujte vtáčie domy.

    Prerozprávanie s prvkami dramatizácie rozprávky Kde je môj dom?

Materiál reči:

Podstatné mená:

Vtáčik, havran, straka, holub, dktel, lastovička, škorec, vrabec, vrana, slávik, škovránok, kukučka, kŕdeľ, dutina, holubník, vtáčia búdka.

prídavné mená:

Vrana, vrana, hýľ, kačica, hus, vrana, žeriav, červenoprsý, bieloboký, dlhochvostý, sladký hlas.

Slovesá:

Lietať, krútiť sa, kvákať.

1 časť: Organizačný moment: (v nahrávke zaznievajú hlasy vtákov, nech deti počúvajú). Vychovávateľ: Ten, kto pomenuje akéhokoľvek vtáka, zaujme jeho miesto (deti sedeli na stoličkách.)

Časť 2: Vychovávateľ: Vypočujte si hádanku. O akom ročnom období hovorí? Prichádza s láskou a so svojou rozprávkou. Mávne čarovným prútikom a v lese kvitne snežienka (jar)

Časť 3: Vychovávateľ:

    Pomenujte znamenia jari (pomenované)

    Aké vtáky prilietajú na jar?

    Ako nazvať jedným slovom vtáky, ktoré odlietajú na jeseň a vracajú sa na jar?

    Aké hádanky viete o vtákoch?

(deti si želajú hádanky a učiteľ zobrazuje obrázky vtákov)

Ako sa nazýva veľká skupina vtákov? (kŕdeľ)

Ako sa bude volať kŕdeľ vrabcov, hýľov, vrán, kačíc, žeriavov a husí?

Časť 4:Hra: "Povedz to správne."

    Ak má vták červenú hruď, čo to je? (červenovlasý)

    Čo ak má vták dlhý chvost? (dlhochvostý)

    O akom vtákovi to hovoria - dlhochvostom? (straka)

    Ak má vták čiernu hlavu? (čiernohlavý)

    Ak má vták bielu stranu? (biele)

Telesná výchova „vtáky“

Vtáky sedia v hniezdach a pozerajú sa okolo seba

Mláďatá sa chcú prejsť, vyletia z hniezda.

Vtáky sedeli na breze a otáčali hlavy

A leteli späť.

Prileteli, unavili sa a vrátili sa do svojich hniezd.

Časť 5:Hra:"šifrované slovo"

Učiteľ upriamuje pozornosť detí na príručku „strom“. V tomto strome sa skrývajú vtáčiky, ktoré spoznáte, ak si prečítate slabiky a vymeníte ich.

(deti čítajú slabiky a tvoria slová zo slabík: holuby, ďateľ, škorec, vrabec)

Pomenujte domy, v ktorých žijú tieto vtáky.

Holuby - v holubníku; Starling - vo vtáčej búdke;

Ďateľ - v dutine; Vrabec je v hniezde.

Dynamická pauza.

pedagóg: Chlapci, na jar majú vtáky mláďatá, sú zvedavé a nezbedné, ako všetky deti.

Báseň "Vták"

Vychovávateľ: Ako sa volajú mláďatá škorca?

Deti: Skvorchats

Sprievodca: Ako sa volajú kukučie mláďatá?

Deti: Kukushata

Vo-tel: Čo ak je sám?

Deti: Kukučka

Sprievodca: Ako sa volajú mláďatá kavky?

Deti: Galchata

Vo-tel: Ako sa volajú mláďatá vrabca?

Deti: Vrabce

A toto sa stalo malému vrabcovi. (Prerozprávanie s prvkami dramatizácie rozprávky "Kde je môj dom?"

Rozprávka

Vybavenie: klobúky s obrázkami vtákov.

Rise-tel: Žil raz jeden vrabček s mamou vrabčiak. Jedného dňa sa rozhodol letieť a pozrieť sa, čo sa okolo neho deje.

Vrabčia mama: Nelietajte ďaleko a pamätajte: náš dom je vrabčí

Rise-tel: Vrabček lietal a lietal a nevšimol si, ako sa stratil.

Vrabec: kde je moja mama? kde je môj dom?

Rise-tel:Úbohý vtáčik začal klopať na každý dom a pýtať sa: „Čí je to dom?

Priletel do vranieho hniezda a spýtal sa:

Vrabec: prosím, povedzte mi, koho je to dom?

Vrana: Koho chceš?

Vrabec: Vrabec.

Vrana: Nie, toto nie je vrabčí dom, ale vranie hniezdo. Tu bývam, vrana.

Rise-tel: Vrabček sa rozplakal a letel ďalej. Vidí niečí dom, klope a pýta sa

Vrabec: Koho je to dom?

Ďateľ: Koho potrebujete?

Vrabec: Vrabec.

Ďateľ: Nie, toto nie je vrabčí dom, ale ďateľova dutina. Tu bývam, ďateľ.

Rise-tel: Vrabček sa rozplakal a letel ďalej. Vidí niečí dom, zaklope a pýta sa:

malý vrabec: Koho je to dom?

Starling: Koho potrebujete?

Vrabec: Vrabec.

Starling: Nie, toto nie je vrabčia búdka, ale vtáčia búdka. Tu bývam ja, škorec.

Rise-tel: Vrabček sa rozplakal a letel ďalej. Videl iný dom, zaklopal a spýtal sa:

Vrabec: Koho je to dom?

Holub: Koho chceš?

Vrabec: Vrabec.

Holub: Nie, toto nie je vrabčí dom, ale holubník. Tu bývam, holubica.

Vrabec: Malý vrabec plakal: Čo mám robiť? Ako nájsť dom? Holubici prišlo ľúto vrabca.

Holub: Chceš, aby som ti ukázal, kde je tvoj dom?

Vrabec: Ukáž mi, prosím!

Rise-tel: Leteli spolu a našli vrabčí dom. Vrabec a jeho matka boli šťastní a začali ďakovať holubici.

Vrabec:Ďakujem ti, holubica, si veľmi milý vták!

Vrabec:Ďakujem ti holubica, že si mi pomohla nájsť moju mamu a dom.

Holub: A ty, vrabček, počúvaj svoju matku a nelietaj už ďaleko od domova.

Rise-tel: Toto je príbeh, ktorý sa stal malému vrabcovi.

Chlapci, zdá sa mi, že sa vrabček stratil, pretože nepoznal svoju domácu adresu ani žiadne orientačné body, podľa ktorých by mohol nájsť svoj domov.

Poznáte všetci svoju domácu adresu? (deti pomenujú svoju domácu adresu)

Výborne, nikdy sa nestratíte!

Zhrnutie lekcie:

Deti, dnes sme sa veľa rozprávali o vtáčikoch, pomenovávali znamenia jari, učili sa tvoriť nové slová, rozdeľovali slová na slabiky. Ukázali mi rozprávku a dali mi svoju domácu adresu. Výborne, všetci ste pracovali veľmi dobre.

Kalinina Kristína
Abstrakt GCD na tému „Vtáky“, o vývoji reči, v seniorská skupina

Zhrnutie GCD k téme« Vtáky» Autor: rozvoj koherentnej reči v staršej skupine.

Cieľ: naučiť deti skladať súvislé príbehy o vtákov.

Úlohy:

1. Vzdelávacie

Naučte deti zvažovať predmety alebo javy okolitej reality;

Posilniť zručnosti detí pri odpovedaní na otázku učiteľa úplnou a bežnou odpoveďou;

Naučte sa tvoriť zložité prídavné mená;

Posilniť zručnosti používania zložitých viet, spojok do.

2. Vývojový

Rozvíjajte logické myslenie pamäť a pozornosť;

Rozvíjajte hmatové vnemy, sluchové vnímanie;

3. Vzdelávacie

Rozvíjať schopnosť počúvať príbehy iných detí;

Vypestujte si starostlivý postoj k vtákov.

Integrácia vzdelávania regiónoch: zdravie, Telesná kultúra, Socializácia, Poznávanie, Komunikácia, Hudba, Umelecká tvorivosť.

Vybavenie: kŕmidlo, papierové postavičky zimujúcich zvieratiek vtákov, vrecko semien, bobule jarabiny a prosa, magnetofón, nahrávky s hlasmi vtákov.

GCD ťah.

1. Organizačný moment.

Vychovávateľ:

Chlapci, ocitli sme sa v nádhernom lese. Koho hlasy počuješ? (odpovede detí)

Výborne chlapci.

2. Vyhlásenie témy.

Dnes si povieme niečo o zimovaní vtákov a naučte sa o nich písať krátke príbehy.

Ktoré vtáky poznáte? (odpovede detí) Výborne. Aké je teraz ročné obdobie? (jeseň)

Aké zmeny nastali v prírode? (zo stromov padá lístie, ochladzuje sa)

Kde vtáky odlietajú na jeseň? (na juh, do teplých oblastí) Aký je názov vtákov ktoré letia na juh? (migračný) Pomenujte sťahovavého vtákov. (kavka, rýchlovka, žeriav, kukučka, labuť, kačica). Aký je názov vtákov kto zostane s nami cez zimu? (zimovanie). Kde žijú zimomriavky? vtákov? (v lese, v meste).

Studená a hladná vtáky v zime. A kto sa o ne stará v chladnom období? (v chladnom období cca o vtáky sa starajú ľudia) Ako sa ľudia starajú vtákov? (ľudia pre vyrábajú sa kŕmidlá pre vtáky.) Čo môžete kŕmiť? vtákov? (Vtáky možno kŕmiť semenami, slnečnicovými semienkami, suchým ovocím, strúhankou, obilninami, bravčovou masťou atď.)

3. Hra "Úžasná taška" Rozvoj hmatových vnemov.

Dostali sme balík s listom od cestovateľov vtákov. Zaujíma vás, čo je v taške? Navrhujem, aby ste si zahrali hru "Úžasná taška" a hmatom určiť, aké jedlo sa v nich skrýva.

Deti identifikujú jedlo hmatom vtákov. (V taške nalial: slnečnicové semená, jarabiny, chlieb, semená rastlín)

A tu sú niektoré vtákov toto jedlo môžeme kŕmiť, to zistíme prečítaním písmena a hádaním hádaniek.

Tweet-tweet!

Skočte k zrnkám

Nehanbite sa!

Kto je to? (Vrabec)

Volá sa tak pre jej modré krídla,

V mraze aj v teple spieva tak nahlas!

V žltej košeli naozaj nie je veľká.

Ako ju teda budete volať? (sýkorka)

Prsia jasnejšie ako úsvit

SZO? (Pri hýľovi.) Kto lieta, kto cvrliká?

Chcete všetkým oznámiť novinky? (straka)

Keď deti riešia hádanky, tvoria vety o vták a vložte papierové figúrky do podávača. (Vrabec letí ku kŕmidlu, aby kloval semená atď.)

Fizminutka „Migrujúci vtákov»

Vtáky na oblohe sa topia, topenie (mávame rukami)

Vtáky lietajú na juh(priezor)

Všetko sa rozplynulo (ruky nad hlavou)

Bocian, volavky, žeriavy. (spojiť prsty)

4. Hra "Kto je ktorý". Tvorenie zložených prídavných mien

Každý vtákov má svoje vlastné charakteristiky. Teraz si zahráme hru "Kto je ktorý?". Pozrite sa pozorne na straku. Straky majú biele strany. Aká straka? (Bielostranné)

Hýľ má červenú hruď. Aký hýľ (Hýl červenoprsý)

Vrabec má krátke nohy. Aký vrabec? (krátkonohý vrabec)

Ďateľ má červenú hlavu. Aký ďateľ? (ďateľ červenohlavý)

Sýkorka má žltý hrudník. Aká sýkorka? (sýkorka so žltými prsiami)

Výborne, páčia sa mi tvoje odpovede, bavilo ťa hranie? (Áno) Chceš viac?

5. Hra "Jedáleň"

Bude hrať. Predstavte si, že vy vtákov. Dám vám obrázky rôznych vtákov, Prečítam si báseň. Ta vták ktorá bude o sebe počuť "muchy" na "podávač".

Vyrobili sme kŕmidlo

Otvorili sme jedáleň.

Návšteva v prvý deň v týždni

Sýkorky prileteli k nám,

A v utorok sa pozrite,

Hýli dorazili.

V stredu boli tri vrany

Nečakali sme ich do obeda, ale už vo štvrtok

Kŕdeľ žltých vrabcov.

V piatok v našej jedálni

Holub si pochutnal na kaši

A v sobotu a nedeľu bola všeobecná zábava

6. Zhrnutie GCD

O ktorom vtákov napísali sme dnes príbeh? Ako liečiť vtáky v zime? Ocenenie detí medailami.