Pozorovanie plantain. Plán hodiny plantain na okolitý svet (staršia skupina) na danú tému. Pozorovanie počasia

Natália Čišlová
Zhrnutie otvorenej prechádzky „Pozorovanie plantain“

oddelenie sociálnej ochrany obyvateľov Moskvy

GKU Detský domov internát č.8

Zhrnutie otvorenej chôdze

"Plantain Watch"

Organizoval a viedol:

Učiteľka skupiny č.10

Chislova N.V.

Úlohy:

Vzdelávacie:

Predstavte plantain a jeho vlastnosti;

Demontujte jeho štruktúru;

Hovorte o výhodách.

Opravné:

Rozvíjať vizuálnu pozornosť, sluchovú pamäť;

Rozvíjajte myslenie ponorením sa do významu slov;

Rozvíjať emocionálnu reakciu;

Vytvorte potrebu pracovať;

Rozvíjať všeobecnú koordináciu pohybov, vytrvalosť, schopnosť reagovať na signál a rýchlo sa orientovať v prostredí.

Vzdelávacie:

Pestovať zvedavosť a záujem o pôvodnú prírodu;

Kultivujte vnímavosť a láskavosť;

Rozvíjať schopnosť hrať v tíme.

Práca so slovnou zásobou: spoločník na cesty, vykrajovačka, sedmička.

Plán chôdze:

1. Organizačný moment

2. Pozorovanie skorocelu

3. Organizácia pracovných činností

4. Organizácia herných činností

5. Samostatné herné činnosti

6. Organizovaný návrat z prechádzky

1.Organizovanie času

Učiteľ číta báseň L. Gerasimovej „Plantain“

Takto rastie list

Všetky žilnaté, malé

Akoby prešité niťami,

Plantain - Aibolit!

Aj keď nohy po ňom šliapu

Neuhne z cesty!

Bežia a kráčajú po nej

A vôbec si to nevšimnú!

Ale márne! Užitočný list -

Lieči mnohé choroby!

2.Pozorovanie skorocelu

Priebeh pozorovania: pozrite sa na túto rastlinu. Ako sa to volá? Prečo sa nazýval plantain (rastie pri cestách) Prečo môže rásť tam, kde ľudia chodia alebo jazdia na bicykli? Zem je pošliapaná, ale rastie. Pozorne si rastlinu prezrite, možno uhádnete (listy má položené na zemi, stonka tam takmer nie je. Keby tam bola stonka, pri chôdzi po nej by sa zlomila). Možno vám prezradia svoje tajomstvo? Odtrhnite list. Je ľahké zbierať list plantain? (Ťažko). Zvážte, ako sú usporiadané žily listov. Porovnajte s listom inej rastliny (vyčnievajú von a možno sa ich dotknúť, ale iné bylinky nie). Správne ste si všimli, že plantain má konvexné žilky. Ak sa na ňu postavíte, budú tlačiť na zem a zabránia roztrhnutiu plachty. Keď človek odíde, list sa narovná. Ľudia nazývali plantain sedemjadrový kvôli týmto silným žilám na listoch. Hovorí sa tiež „sedemjadrový“ o silnom, odolnom človeku. Teraz už chápete, prečo môže plantain rásť v blízkosti ciest? Kde sa táto rastlina používa? Toto liečivá rastlina. Nanáša sa na rany, aby netekla krv, nedostali sa nečistoty a rana sa rýchlejšie zahojila. Ľudia túto rastlinu nazývajú spoločník, rezačka, ranník, sedemjadrová rastlina.

Dnes sme sa dozvedeli veľa zaujímavých a náučných vecí o plantain. Spomeňme si, čo ešte ľudia nazývajú plantain? Čo robia s plantainom, ak je človek zranený?

Plantain je užitočný list,

Lieči mnohé choroby!

Je pre nás ako dobrý priateľ,

Lieči rany na nohách a rukách.

3.Organizácia pracovných činností

Ty a ja sa radi hráme s pieskom. Dnes je horúco, piesok je suchý, musíme ho poliať vodou a vyčistiť pieskovisko (zaliať piesok, umyť formičky na piesok).

4.Organizácia herných aktivít

Tvrdo ste pracovali, teraz si môžete oddýchnuť. Odporúčam vám hrať.

Hrá sa vonkajšia hra „Kruhové pasce“.

„Sme vtipní chlapci.

Milujeme behať a skákať.

No skúste nás dobehnúť.

Raz, dva, tri - chyťte to!"

5.Samostatná herná činnosť

6.Organizovaný návrat z prechádzky

Abstrakt pozorovaní v prírode v skupine seniorov

Téma: "Plantain"

Ciele:

Zoznámte deti s rastlinou a jej vlastnosťami.

Upevniť poznatky o existencii vedeckých a ľudových názvov rastlín.

Upevniť poznatky o pojme „liečivá rastlina“.

Rozvíjajte myslenie ponorením sa do významu slov.

Pestujte zvedavosť a záujem o pôvodnú prírodu.

Priebeh pozorovania:

Pozrite sa na túto rastlinu. Mnohí to poznáte. Ako sa to volá? (Odpovede detí). Plantain. Plantain je pomerne bežná rastlina, ktorá rastie na vlhkých miestach, pozdĺž ciest a v záhradách. Pozrime sa bližšie na plantain.

Tenká stonka blízko cesta.

Na jej konci sú náušnice.

Na zemi sú listy -

Malé výbuchy.

Je pre nás ako dobrý priateľ,

Lieči rany na nohách a rukách.

Už viete, že rastliny majú vedecké a ľudové názvy. Pripomeň mi, ako sa používajú vedecké a ľudové názvy? (Odpovede detí). Vedecký názov používajú vedci a píšu ho v knihách. Názov, ktorým sa rastlina ľudovo hovorí jednoduchých ľudí, v konverzácii je populárne meno.

Vedecký názov plantain, plantago, pochádza z latinského slova pre soleu, keďže listy pritlačené k zemi pripomínajú stopu. Už dlho sa zistilo, že plantain sleduje ľudí a rastie pozdĺž ciest a chodníkov.

Plantain sa ľudovo nazýva inak: sedemzilla, kosená tráva, cestovateľ, ranník, varená tráva, krajnica. Skúste sa zamyslieť nad pôvodom týchto ľudových pomenovaní. (Odpovede detí).

Ruské mená „plantain“ a „spolucestovateľ“ sú spojené s jeho biotopom v blízkosti ciest. Iné mená - "reznik", "rannik", "varená tráva" - boli dané rastline pre jej schopnosť liečiť rany.

Od pradávna ľudia nielen jedli rastliny, ale vyrábali si z nich aj oblečenie, nástroje a ochranu. Rastliny tiež pomáhali ľuďom zbaviť sa chorôb. Predchádzajúce poznatky o liečivé vlastnosti Rastliny chovali ženy a starší ľudia. V súčasnosti vedci skúmajú rastliny, aby z nich vyrábali lieky na mnohé choroby.

Poznáte názvy rastlín, ktoré sa dajú použiť na liečenie? (Odpovede detí). Liečivé rastliny.

Bylinky a kvety majú liečivú silu

Pre všetkých, ktorí vedia odhaliť svoje tajomstvá.

(R. Roždestvensky)

Plantain je liečivá rastlina. Už v staroveku bol plantain nazývaný „matkou všetkých bylín“ pre jeho schopnosť liečiť rany a choroby. Pomocou plantain môžete zastaviť krvácanie, môže liečiť rany a liečiť rôzne choroby. Ak ste si treli mozoľ, priložte čistý list skorocelu a bude sa vám ľahšie chodiť. A to všetko preto, že listy obsahujú vitamín K. Plantain je priateľom cestovateľov.

Hovorí to stará legenda liečivé vlastnosti plantejny otvorili... hady.

Jedného dňa sa dva hady vyhrievali na slnku uprostred cesty. Zrazu sa objavil uháňajúci koč. Jeden had sa rozčúlil a koleso ho prešlo. Druhý had sa vydal hľadať liečivé byliny. Ľudia jazdiaci na vozíku videli, že sa čoskoro vrátila s listom skorocelu. To dalo ľuďom myšlienku použiť rastlinu na liečebné účely.

Zúbkované listy skorocelu staghornského sa používajú ako zelenina a pri pestovaní v zeleninových záhradách sa z nich pripravujú vitamínové šaláty.

Plantainy sú živnou rastlinou pre mnohé motýle. Semená plantain milujú malé vtáky.

Napriek tomu, že plantejny sú nenáročné rastliny a sú často burinou, niektoré druhy sú zahrnuté v Červených knihách: skorocel prímorský, plantain slaný, skorocel, skorocel.

Rastú na Kryme odlišné typy skorocel: skorocel veľký, skorocel stredný, skorocel prímorský, skorocel indický a iné. Čo vám hovoria názvy týchto krymských rastlín? (Odpovede detí).

Otázky na konsolidáciu:

  1. Z akého slova to prišlo? vedecké meno plantain plantago?
  2. Aké populárne názvy pre plantain si pamätáte?
  3. Prečo ich rastlina dostala?
  4. Pre aké vlastnosti je plantain nazývaný „matkou všetkých bylín“?
  5. Kto a ako podľa starovekej legendy pomohol ľuďom dozvedieť sa o liečivých vlastnostiach plantain?
  6. Jedia ľudia plantain? Svet zvierat?

Dodatočný materiál:

Hádanky o plantain:

Ľahol si vedľa cesty a roztiahol ruky a nohy.

Tenká stonka pri ceste,

Na konci sú náušnice,

Na zemi sú listy -

Malé výbuchy.

Je pre nás ako dobrý priateľ

Lieči rany nôh a rúk.

Bili ho čižmami, drvili ho kolesom,

Nezáleží mu na slamke.

Lekár vyrastal pri ceste,

Po lúčnej ceste;

Je to lekárnik pre vás a pre mňa.

Hádajte, kto to je?

Báseň:

Existuje veľa farieb

Krásne, pozorné.

Ale baví ma to najviac

Plantain obyčajný.

Možno on

A pestuje sa ťažšie

A predsa je s ľuďmi

Na ceste!

(S. Baruzdin)

Rozprávka " Prečo cibuľa zhorkla?

Za starých čias bývala vedľa sladká cibuľa a horký melón. Potom mala cibuľa veľkosť vodného melónu. Vodný melón má dnes rovnakú veľkosť ako cibuľa.

Keď Cibuľa rástla a bola sladká, zaliali ju vodou. Nemusel sa o seba starať. Bezstarostná Cibuľa ztučnela a oťažela. Jedna zlá vec: nudil sa.

Jedného dňa za plotom Cibuľa začula šušťanie. Vedel, že mu nič nehrozí, no keďže mu nič iné nezostávalo, začal počúvať. Šuchot prerástol do zrýchleného dýchania. Chcel som to

Cibuľa, aby videl, kto sa tam objavil, ale bol príliš lenivý. Nakoniec to nevydržal a otočil svoje ťažké telo. Za plotom, z humien, sa na svetlo poriadne spotil krehký plantain. Cibuľa bola dobre zaliata, takže nech sa snažil akokoľvek, neodvážil sa mlčať.

Počúvaj, hlupák,“ obrátil sa k melóne, „počuješ, Plantain opäť bafne.

„Pre chudáka to nie je ľahké,“ povedal chudučký melón.

Aký chudák? „Je len drzý,“ rozhorčila sa Cibuľa, „skôr než ho stihli vyhodiť zo záhrady, držal sa humien.

Nie je to pre neho ľahké,“ povzdychol si Vodný melón.

Vystihol to správne: nie je to ľahké, nie je to ľahké,“ hneval sa Cibuľa.

Ľutoval, že sa rozprával s vodným melónom. Odvrátil sa a stíchol. Nuda však vždy sužuje dobre kŕmených a Cibuľa sa dokonca zhovievavo porozprávala:

Ako sa ti podarilo dostať z tvrdých hrbolčekov, Plantain?

"Spokojný som s málom a tvrdo pracujem," zašepkal Plantain sotva počuteľne, pretože bol stále v zemi po plecia.

Tu si vystrihnutý a tam klíčíš. Vytiahnu ho za korienky a vy sa predierate popri ňom. Kde beriete toľko sily ducha, aby ste nezahynuli v nekonečných prenasledovaniach?

Sila ducha zo zápasu silnie,“ odpovedal plantain trochu hlasnejšie a uvoľnil si hruď zo zovretých blokov.

Z bojov, hovoríte? v čom si silný?

Silný proti nepriateľom! - odpovedal nahlas plantain.

Cibuľa nezniesla vysoké tóny – sýtosť si vyžaduje viac kontemplatívneho pokoja. Preto trhol a s úškrnom sa spýtal:

Povedz mi, plantain, čo je najťažšie na svete: zomrieť od smädu na slnku, byť rozdrvený Kopytom, vytrhnutý koreňmi alebo rozsekaný neúprosným železom?

Najťažšie je neuraziť ostatných.

Cibuľa prekvapene vstala a zalapala po dychu: Plantain už vychovával deti. Cibuľa sa zľakla: „Keď jeho deti vyrastú, vypijú všetku vlhkosť, ktorú na mňa ľudia lejú. Potom budete musieť sami získať vodu z tvrdých, chamtivých, temných hlbín. Nie, nie, toto nie!" - Cibuľa sa zdesila a zakričala:

Železo! Tu!!!

Vodný melón sa ho márne snažil zastaviť. Cibuľa kričala stále viac a viac.

Objavilo sa železo a začalo rebela drviť. Skartovať pre život... a dokonca aj na ich vlastnej pôde.

Ó Luk! - kričal umierajúci. - Lenivosť a lenivosť vo vás vyvolali závisť a dohnali vás k zrade! Ak je na svete spravodlivosť, nech ťa roztrpčí ako môj osud! Vodný melón pre láskavosť - plný, ako moje nádeje! A sladké ako sen.

Ostré železo bolo ostré. Ostrý, ale slepý. Cítil, že zničil plantain, ale nevidel, že rozsieva svoje deti, namiesto vlhkosti ho umývali slzy a šťava samotného skorocelu.

Blízko hrobu Plantaina začali jeho deti čoskoro raziť cestu do sveta. V prekyprenej a vlhkej pôde im to išlo ľahšie a rýchlejšie rástli. Cibuľa ich videla – horkosť ho spálila a začala vysušovať. Od bezmocného hnevu sa zahryzol do seba, scvrkol sa mu pred očami.

Vodný melón tiež videl deti Plantain - sladkosť radosti sa rozliala do jeho duše. A keď sa vnúčatá dostali do sveta, videli Cibuľu takého, aký je teraz. A melón videli inak - aký je dnes...

"Plattain a púpava"

Na začiatku jari rástla na slnečnej lesnej čistinke obkolesenej tancom brezy žltá púpava. Bol pekný a veselý, ale hrozný chvastúň a chvastúň. Od rána do večera sa obdivoval, ohmatával okvetné lístky, hral sa s nimi v lúčoch slnka a hrdo sa obzeral okolo seba.

Pozrite sa na moje okvetné lístky, aká krásna svetlá farba! - povedal zeleným, ešte veľmi malým steblám trávy, ktoré ho počúvali s otvorenými ústami. - Môžete ma vidieť odkiaľkoľvek. Som skoro ako malé slniečko. A pozri sa na seba, aký si: malý, zelený a stále rovnaký. A nie je zaujímavé sa s tebou rozprávať.

Odvrátil sa od nich a začal si pohmkávať piesne.

Ale Podorozhnik ním obzvlášť trpel. Púpave sa naozaj nepáčilo, že kvet plantain bol taký vysoký ako on.

Akoby náš Plantain prehltol meter... Je taký veľký,“ povedal všetkým. - A nechápem, aký má kvet, palica je len palica. Nie ako môj. Svetlo vychádza zo mňa ako slnko. Všetkých mám najradšej.

A začal kývať svoj krásny kvet.

„Prečo ma púpava otravuje? - Plantain bol zmätený. - Akýkoľvek kvet dal Pán, taký je. A vďaka Bohu." Bol neškodný a milý. Púpave všetko odpustil, nehádal sa s ním, nehádal sa a dokonca sa vôbec neurazil. Vyrastal a rástol potichu.

Medzitým čas plynul, jar prevzala plnú kontrolu a les sa postupne menil. Zmeny nastali aj u našich priateľov.

Plantain rástol ešte viac, jeho listy veľmi krásne pokrývali zem pozdĺž okrajov cesta. A Púpava sa zmenila na nepoznanie. Cítil, že sa stáva ľahším a vzdušnejším a mení farbu zo žltej na bielu. "Čo to je? - myslel si. - Pravdepodobne zázraky. Zdá sa, že som vyvolený Bohom. Čo bude ďalej?" Púpava vošla do seba, do svojich nových pocitov a skúseností a úplne prestala nikoho vidieť a komunikovať s vonkajším svetom. Jedného dňa prišli na ich čistinku dievčatá. Išli do lesa, či sa tam objavili jahody, spievali piesne a obdivovali prírodu. Zrazu si jedno dievča porezalo prst a zľaklo sa, pretože v lese nebol jód ani obväz a rana sa nemala čím prekryť.

Áno, tu je plantain! - zvolal jej priateľ. - Je taký užitočný: zastaví krvácanie a obviaže ranu. Poďme to odtrhnúť. Odtrhli list, Dievča si ho rýchlo nasadilo na porezaný prst a kamaráti išli domov.

Zelení obyvatelia čistinky začali o tomto incidente živo diskutovať. Plantain bolel, pretože sa odtrhol list drahý jeho srdcu, a zároveň radostný - veď pomohol malému dievčatku v problémoch.

Len Púpava nič nevidela: úplne sa stiahol do seba. V tom čase bola jeho žltá koruna úplne biela, nadýchaná a veľmi svetlá. „Čoskoro budem v stave beztiaže. Opustím zem a letím hore, k Bohu. Budem svietiť pre každého... Čo je mi táto neopísateľná zem, tieto hlúpe zelené steblá trávy?... Nie, bol som stvorený pre nebo,“ sníval. Samozrejme, že nikam neodletel. Naopak, keď sa jedného rána Púpava zobudila, s hanbou a hrôzou videla, že jeho krásne, nadýchané lupienky samé odleteli a on zostal na zemi úplne holohlavý a nemal čím zakryť svoju nahotu. "Mŕtvy!" Aká hanba! Teraz sa mi budú smiať, lebo ja sám som si robil srandu z iných,“ pomyslel si Púpava zúfalo a rýchlo sa schoval do trávy, aby ho nikto nevidel.

Nikto na čistinke si Púpavovo zmiznutie nevšimol. Modré nezábudky kvitli. Jemné fialky sa pripravovali, aby potešili čistinku svojim vzhľadom. Pikantný pľúcnik sa pred odchodom do sveta usilovne preparoval. Les sa premieňal, kvitol, rozvoniaval všetkými vtáčími hlasmi. Život šiel ako vždy.

S. Rybáková

"Ďakujem ti plantain"

Išli ste do lesa a - aká nepríjemnosť! - porezať sa alebo si odreť nohu. Žiaden problém. Odtrhnite list plantain, opláchnite ho vodou, aby ste odstránili prach, a priložte ho na ranu. A čoskoro krvácanie prestane, bolesť ustúpi... Poviete: „Ďakujem ti, plantain!“ - a budeš ľutovať, že sa mu nemôžeš ničím poďakovať...

Ale tejto tráve ste už veľakrát pomohli a budete pomáhať aj naďalej. Len vy sami ste si to nevšimli a ani si to nevšimnete!

Faktom je, že drobné semená skorocelu sú lepkavé od dažďa alebo rosy. Kráčal si po ceste, veľa semien sa ti nalepilo na topánky... Kráčaš a semienka ti postupne opadávajú z nôh. A tam, kde semienko padne, tam sa po čase objaví mladý plantajn.

A.A. Plešakov

"Cestovateľská tráva"

Plantain sa nazýva cestovateľská tráva. Toto nenáročná rastlina mohol cestovať po celom svete biele svetlo. „Sledovať biely muž„Takto nazývali Indiáni plantain, ktorého semená spolu s osadníkmi z Európy prekročili oceán a dostali sa do Ameriky. Kdekoľvek sa objavili mimozemšťania, rástla táto tráva. Plantain sa usadil v Afrike aj Austrálii.

V.N. Andreeva


Prechádzka č. 1 „Pozorovanie sezónnych zmien“

Ciele:

- vytvoriť si predstavu o jarných zmenách v prírode;

— naučiť vidieť zmeny v správaní vrabcov s príchodom jari;

— pestovať záujem o pozorovanie vtákov a starostlivý prístup k nim.

Priebeh pozorovania

V priekope s roztopenou vodou

Vrabec špliecha.

Stál som pri tmavej jelši,

Pohľad spoza holých konárov.

Ako bezstarostný chlapec

S hlavou sa chce potápať...

Energický, temperamentný vrabec -

Bojím sa, aby som ho nevyplašil.

Zabudol na hlad a chlad,

Zabudol som, ako bol naviaty sneh krieda,

Je rád, že dnes vidí slnečnú mláku

A kvapky lakomého tepla!

Len čo sa slnko ohreje, vrabce sa vzchopia a zhromažďujú sa v hlučných kŕdľoch.

Všimnite si animované správanie vrabca. Všimli ste si, aké zmeny nastali v živote vtákov s príchodom jari? (Vrabce sa z nej radujú, provokujúc štebotajú: štebot-štebot, štebot-štebot.) Sedia na živé ploty, konáre stromov, kríky. Ak zlomyseľný vrabec nájde malú kaluž roztopenej vody, snaží sa „okúpať sa“, čo najrýchlejšie zmyť zimnú špinu – ošpliechať sa v studenej, čistej vode, potom si rozstrapatiť perie a striasť sa.

♦ Spomeňme si, čo jedol vrabec v zime? (Zrná, omrvinky.)

♦ A v lete a na jeseň? (Klovajú zrná a semená rastlín.)

♦ A na jar? (Vrabci radi jedia pakomáre, komáre, húsenice a vošky.)

Chlapi, viete už, že vrabce si na jar stavajú hniezdo? Hľadajme hniezda v okolí MATERSKÁ ŠKOLA. Stavať hniezdo nie je jednoduché.

♦ Z čoho si vrabce stavajú hniezda? (Z peria, suchých stebiel trávy, kúskov vaty.)

♦ Prečo vrabce potrebujú hniezda? (Vajcia sa inkubujú v hniezdach.)

Áno, párik vrabcov si stavia hniezdo spolu a potom sa striedajú v inkubácii vajíčok. Po dvoch týždňoch sa v hniezde objavia malé kurčatá.

♦ Kým sú kurčatá malé, kto ich kŕmi? (Rodičia.)

♦ Čím kŕmia rodičia svoje deti? (Stredné muchy, komáre a iný hmyz.)

♦ Vrabce rýchlo rastú a do desiatich dní ich rodičia začnú učiť všetky jemnosti vrabčieho života. Cez leto sa v hniezde objaví ešte jedna alebo dve nové generácie. Pred príchodom chladného počasia ich tiež treba vychovať a vycvičiť v škole vtákov.

Pracovná činnosť

Čistenie záhona od minuloročnej trávy.

Účel: vzdelávať kladný postoj pracovať.

Vonkajšie hry

"Kto je rýchlejší?".

Cieľ: trénovať beh, rozvíjať rýchlosť.

Cieľ: naďalej učiť, ako prekonať prekážkovú dráhu, ľahko a ticho skákať.

Samostatná práca

Vyskočiť z miesta.

Cieľ: rozvíjať schopnosť skákania, spojiť silu s rýchlosťou.

Prechádzka č. 2 „Pozorovanie vŕby“

Cieľ: upevniť poznatky o vŕbe, dávať pozor na to, že na jar vŕba (vŕba) kvitne ako jedna z prvých.

Priebeh pozorovania

V lese je stále hmla a nuda,

Ale nad riekou, pod útesom

Oblečený do zlatého páperia

A vŕba uvoľnila kučery.

Akoby sa zostúpil oblak

Z neba do malých ľadviniek,

Zozelenal, obrátil sa

Do živých teplých hrudiek.

Učiteľ kladie deťom otázky.

♦ Aké odrody vŕby poznáte? (Vŕba, vŕba, vinič.)

♦ Kedy kvitne vŕba? (Začiatkom jari.)

♦ Ako vyzerajú jej súkvetia? (Náušnice sú jasne žlté a vyzerajú ako kurčatá.)

♦ Ktoré púčiky stromov kvitnú rýchlejšie? (Pri vŕbe.)

♦ Ako vyzerajú? (Na nadýchané hrudky.)

♦ Aký sviatok oslavujú pravoslávni kresťania týždeň pred Veľkou nocou? (Kvetná nedeľa.)

Porovnajte vŕbu a vŕbu. Podľa akých znakov ich môžete rozlíšiť?

Pracovná činnosť

Pomoc pre deti juniorská skupina pri čistení areálu od minuloročných odpadkov.

Cieľ: naučiť žiakov samostatne sa rozdeliť do podskupín a svedomito pracovať.

Vonkajšie hry

„Vrany a vrabce“, „Buďte pozorní“.

- cvičiť beh v „kŕdli“ a rozptýlený;

- rozvíjať priestorovú orientáciu.

Samostatná práca

Hádzanie predmetov na cieľ.

Cieľ: rozvíjať silu rúk a zraku.

Prechádzka č. 3 „Pozorovanie psa“

Ciele:

- systematizovať predstavy o živote zvierat na jar;

— naučiť hľadať príčiny zmien v živote zvierat, nadväzovať vzťahy príčina-následok;

- rozvíjať reč založenú na dôkazoch;

— podporovať zmysel pre zodpovednosť za tých, ktorí boli skrotení.

Priebeh pozorovania

Moje šteniatko sa trochu podobá

Na buldoga a na mastifa,

Pre psa potápača

A pre všetkých pastierov naraz.

Učiteľ kladie deťom otázky.

♦ Myslíte si, že toto šteniatko je „chlapec“ alebo „dievča“?

♦ Aké meno (prezývka) je vhodné pre šteniatko?

♦ Akú náladu má šteniatko?

♦ Čo si myslíte, že robí vaše šteniatko najradšej? Pes, ktorý je adoptovaný do domova, vás pozná ako svojho majiteľa.

Všade bude s vami, pripravená pre vás znášať akékoľvek ťažkosti. Pes je predsa oddaný priateľ človeka. Musíme však pamätať aj na to, že sa o ňu musíme starať, správne ju kŕmiť a udržiavať. Ale v prvom rade ju musíš milovať.

Pracovná činnosť

Účasť na kopaní zeme.

- posilniť schopnosť kolektívnej práce;

- rozvíjať pracovitosť, túžbu dokončiť začatú prácu.

Vonkajšie hry

"Triedy", "Kľúče".

— zlepšiť schopnosť skákať (na jednej nohe), pohybovať sa v obmedzenom priestore;

- rozvíjať zrak a presnosť.

Samostatná práca

Vývoj pohybov.

Cieľ: zlepšiť techniku ​​skákania (cvičenie s dlhým lanom).

Prechádzka č. 4 „Sledovanie v oblakoch“

Cieľ: pokračovať vo formovaní vedomia jednoty zeme a neba ako základu pre holistické vnímanie sveta.

Priebeh pozorovania

Ako cez oblohu zo severu

Plávala biela labuť

Dobre vykŕmená labuť plávala.

Zhodené, naliate

Na polia malého jazera,

Biele páperie a perie.

Učiteľ kladie deťom otázky.

♦ Pozri sa na oblohu, čo vidíš?

♦ Aké sú dnes oblaky?

♦ Myslíte si, že dnes bude pršať alebo snežiť?

♦ Akým smerom sa pohybujú oblaky?

Pracovná činnosť

Pomôžte deťom postaviť šmykľavku na ich stránke.

Cieľ: naučiť sa spolupracovať, mať radosť z vykonanej práce.

Vonkajšia hra

"Zajac bez domova."

- precvičiť schopnosť behať bez toho, aby do seba narážali;

- rozvíjať obratnosť a vytrvalosť. Samostatná práca

Naučiť sa jazykolam "Na dvore je tráva, na tráve je drevo na kúrenie."

Prechádzka č. 5 „Pozorovanie kvapky“

Ciele:

— upevniť poznatky o zmenách vody v závislosti od teploty;

- vyučovať výskumnú činnosť.

Priebeh pozorovania

Smrek sa vyhrieval na slnku,

Borovica sa roztopila.

V lese je apríl, kvapky zvonia.

V lese je jar,

Kvapky klopú na sneh:

"Snežienka, prestaň spať!"

A kožuchy veveričiek a zajacov

Ráno opäť mokro.

A spomalenie prefíkaného behu,

Kráčajúc snehom do lesa,

Pád do roztopeného snehu,

Líška pije pri diere.

Perly lietajú dole:

"Poď, chyť nás!"

Všetko zakryté dierami od postriekania svetlom

Pod stromčekom je krehká kôrka.

Ale stále marec, nie apríl...

Slnko trochu zapadne,

Zvoniace kvapky stíchnu

A opäť je na konároch ľad.

3. Alexandrova

Učiteľ kladie deťom otázky a vedie rozhovor.

♦ Na ktorej strane sú námrazy dlhšie – na slnečnej alebo tienistej? (So ​​solárnym panelom.)

♦ Prečo? (Slnko sa viac ohrieva, a preto „rastú“.)

♦ V mrazivom dni námraza rastie alebo sa zmenšuje? (Znižuje sa, keď ho ničí mráz a vietor.)

♦ A za slnečného dňa? (Rastúce.)

♦ Na ktorej strane sa námraza topí rýchlejšie? (So ​​slnečnou energiou - slnko ohrieva ľad a ten sa mení na vodu.)

Skontrolujme to. Jednu nádobu položíme pod cencúle na tienistú stranu, druhú na slnečnú. Pozrime sa, ktorá nádoba pojme najviac vody.

Kde bude podľa vás voda z námrazy čistejšia – v areáli škôlky alebo pri vozovke? Aby sme to zistili s istotou, položme ďalšie plavidlo pod námrazy, ktoré sa nachádzajú v blízkosti cesty.

Pozorovanie sa vykonáva nasledujúci deň. Učiteľka sa pýta detí, v ktorej nádobe je viac vody a v ktorej je najčistejšia voda.

Pracovná činnosť

Posyp pieskom na cestičky v detskom areáli.

Cieľ: poskytnúť pomoc deťom a ich učiteľom.

Vonkajšie hry

„Značka“, „Nenamočte si nohy“, „Vietor“.

- posilniť schopnosť behať všetkými smermi a skákať cez prekážky;

— naučiť sa pozorne počúvať príkazy učiteľa a prekonávať prekážky.

Samostatná práca

Vývoj pohybov.

Účel: naučiť sebapoistenie pri vykonávaní pohybov.

Prechádzka č. 6 „Pozorovanie výšky Slnka“

Cieľ: upevniť poznatky o vplyve slnečnej energie na život rastlín, zvierat a ľudí.

Priebeh pozorovania

Učiteľ sa pýta detí na hádanku.

Čo je vyššie ako les,

Krajší ako svet

Horí bez ohňa?

Plačeme bez neho

A ako to bude vyzerať -

Skrývame sa pred ním. (Slnko.)

Čím vyššie je slnko, tým je deň teplejší a dlhší. Teplo topí sneh, ohrieva zem a vytvára rozmrazené miesta. Tráva začína rásť. Čo sa ešte deje v prírode? (Vytvorte a upevnite predstavy o environmentálnych súvislostiach.) Kde vychádza a zapadá slnko?

Výskumná činnosť

Dotykom kovových predmetov určite, kde sa slnko najviac zahrieva.

Odpoveď: Ktoré predmety sa zohrievajú rýchlejšie: tmavé alebo svetlé?

Čím sa dá dlho pozerať do slnka? (Tmavé okuliare.)

Pracovná činnosť

Organizovanie pomoci školníkovi pri čistení obrubníka okolo areálu.

Cieľ: rozvíjať túžbu pomáhať starším.

Vonkajšia hra "Slnko a planéty".

Cieľ: upevniť poznatky o pohybe planét okolo Slnka.

Samostatná práca

Skok do diaľky v stoji.

Cieľ: rozvíjať schopnosť skákania, silu a oko.

Prechádzka č. 7 „Sledovanie topiaceho sa snehu“

Cieľ: naučiť sa nadväzovať vzťahy v prírode.

Priebeh pozorovania

Sneh už nie je rovnaký -

Zotmelo sa na poli,

Ľad na jazerách je popraskaný,

Akoby to rozdelili.

Mraky sa pohybujú rýchlejšie

Obloha sa zvýšila

Vrabec zaštebotal

Bavte sa na streche.

Upozornite deti na to, že v jarné rána sa na snehu často tvorí ľadová kôra - kôra. Stáva sa to preto, že slnko jasne svieti, sneh hore sa topí a v noci je stále mráz. Roztopený sneh zamrzne a zmení sa na ľadovú kôru.

Výskumná činnosť

Zoberme si sneh v snehových závejoch, roztopený sneh a vodu z mláky. Porovnajte kôru vytvorenú v tieni s kôrou vytvorenou na slnku.

Pracovná činnosť

Spoločne s pani učiteľkou orezávať polámané suché konáre kríkov a stromov záhradnými nožnicami a čistiť ich.

Cieľ: naučiť sa používať záhradnícke nožnice, odstrániť iba zlomené konáre. Vonkajšia hra "Vlk a koza".

Cieľ: upevniť schopnosť pohybovať sa v kruhu na signál učiteľa, dobehnúť niekoho, kto uteká.

Samostatná práca

Vývoj pohybov.

- posilniť schopnosť hádzať loptu pravou a ľavou rukou;

- budovať obratnosť a vytrvalosť;

- zlepšiť koordináciu pohybov.

Prechádzka č. 8 „Pozorovanie sťahovavých vtákov“

Cieľ: upevniť vedomosti o trasochvostovi.

Priebeh pozorovania

sýkorka, sestra,

stepařky,

Hýly červenohrdlé,

Výborne stehlíky,

Zlodeji vrabci,

Môžete lietať ľubovoľne

Budeš žiť v slobode,

Prineste nám čoskoro jar.

Trasochvost sa ľudovo nazýva „lámač ľadu“ - dátum jeho príchodu sa zhoduje s ľadovým driftom. Hovorí sa, že „trasochvost láme ľad svojim chvostom“.

Vták je malý, sivý, s čiernou „kravatou“; nohy sú vysoké a tenké; chvost je dlhý, neustále trasie chvostom; odtiaľ názov. Hlas je počuť v lete aj na zemi. Živí sa zbieraním na „driftoch“ drobný hmyz. Chvost si hniezdi v blízkosti vodných plôch.

trasochvost, trasochvost -

Pruhovaná blúzka!

Čakal som na teba celú zimu,

Usaďte sa v mojej záhrade.

A za vyrezávanou okenicou

Urobte si hniezdo na jar.

Výskumná činnosť

Porovnajte trasochvosta s vrabcom.

Pracovná činnosť

Prerezávanie kríkov, odstraňovanie konárov do kompostovacej jamy.

Cieľ: vytvoriť túžbu spolupracovať.

Vonkajšia hra

Ekologická loptová hra "Ja viem".

cieľ: upevniť názvy prírodných objektov (zvieratá, vtáky, ryby, stromy, kvety).

Samostatná práca

Učenie jazykolamov.

- forma lexikón;

- trénovať pamäť, dikciu, intonáciu.

Prechádzka č. 9 „Pozorovanie rastlín a kríkov na lokalite“

Cieľ: posilniť myšlienku, že každý strom alebo ker je živá bytosť.

Priebeh pozorovania

Nesadil som topole,

On sám vyrastal pod oknom.

Ale asi budem musieť

Postaraj sa o neho -

Získal priateľov.

Áno, aký druh! Burina!

A my vieme: burina

Každý je darebák.

Obklopený, obklopený

Svetlo a slnko boli zakryté,

Stlačia a rozdrvia dieťa,

Stojí tam a ledva dýcha.

Bolo mi ľúto Topolka

Podarilo sa odstrániť burinu

Polievala som to a strhlo ma z nôh.

Je to dobré, malý topoľ?

Skontrolujte, ako stromy prezimovali (majú veľa zlomených konárov).

♦ Aké ďalšie zmeny nastali?

♦ Aký je stav koruny stromu na lokalite?

♦ Ako stromy trpia znečistením ovzdušia? (Vetvy na okrajoch koruny odumierajú.)

Pracovná činnosť

Zbieranie zlomených konárov na mieste, orezávanie a viazanie konárov stromov a kríkov.

Vonkajšie hry

"Môj obľúbený strom."

Cieľ: rozvíjajte pamäť zapamätaním si charakteristických detailov vášho obľúbeného stromu, aby ste ho mohli nakresliť a hovoriť o ňom. "Kľukatá cesta"

Cieľ: naučiť sa pohybovať v stĺpci za vodcom a opakovať jeho pohyby.

Samostatná práca

Vývoj pohybov.

Cieľ: precvičiť chôdzu s predĺženým krokom a beh s prešľapom.

Chôdza č. 10 „Sledovanie v oblakoch“

Cieľ: upevniť poznatky o neživých prírodných javoch.

Priebeh pozorovania

Po oblohe bežia rôzne zvieratá:

Medvede, vlci, zajace, líšky, prasatá.

A ak ste bohatý na fantáziu,

Nájdite si tam svoj portrét, chlapci.

Učiteľ kladie deťom otázky.

♦ Čo sú mraky? Akú majú farbu?

♦ Z čoho sú vyrobené? (Z nespočetných kvapiek vody alebo ľadových kryštálikov.)

♦ Aké druhy oblakov existujú? (Cumulus, búrka, cirrus, stratus.)

Kupovité oblaky sa tak nazývajú, pretože sa na oblohe zdržiavajú v zhlukoch.

♦ Ako vyzerajú cirry?

♦ Ktoré oblaky sú najväčšie?

♦ Aké mraky nám posielajú dážď?

♦ Prečo sa po oblohe pohybujú mraky? (Poháňa ich vietor.)

Výskumná činnosť

Zistite, aké mraky sú na oblohe.

Nájdite oblak, ktorý pripomína predmet živej alebo neživej prírody.

Pracovná činnosť

Príprava záhrady na ďalšiu prácu; zbieranie odpadkov, zametanie chodníkov.

Cieľ: vytvoriť túžbu spolupracovať.

Vonkajšie hry

"Ráno v lese".

Cieľ: upevniť schopnosť počúvať príkazy učiteľa a správne ich vykonávať, náhodne sa pohybovať v danom priestore.

Cieľ: upevniť meno vtákov, schopnosť skákať na jednej nohe.

Samostatná práca

Matematické cvičenie.

Cieľ: upevniť počítanie párnych a nepárnych čísel.

Prechádzka č. 11 „Pozorovanie pôdy“

Cieľ: zaviesť vrstvu pôdy - rašelinu.

Priebeh pozorovania

Okolo nás je veľa močiarov a močiare sú bohaté na rašelinu. Rašelina je hnojivo a palivo. Pri vystavení vysokému teplu rýchlo horí. Rašelina je vlhká, lepkavá, tmavá a ťažká na jar, keď je nasýtená vlhkosťou. Nedovoľuje dobre prejsť vodou, takže ak budete chodiť po mokrej rašeline, prilepí sa vám na topánky. Preto nie je vhodné chodiť po takýchto cestách. Rašelina sa pridáva na záhony a pod stromy ako hnojivo.

Výskumná činnosť

Porovnajte suché a mokré hrudky rašeliny.

Cez lupu skúmajte, z čoho sa skladá rašelina (stonky, listy, korene rastlín, mach, kúsky zeme).

Porovnajte piesčité a rašelinové rozmrazené oblasti. Odpoveď, kde pôda vysychá rýchlejšie a prečo?

Pracovná činnosť

Nosenie rašeliny do postelí a pod stromy.

Cieľ: upevniť vedomosti o užitočný majetok rašelina

Vonkajšie hry

"Čierna a biela".

Cieľ: upevniť schopnosť dobehnúť tých, ktorí utekajú na signál v danom priestore.

"Zajace a psy."

Cieľ: posilniť schopnosť hádzať loptu na cieľ.

Samostatná práca

Herné cvičenia so švihadlom.

Cieľ: posilniť schopnosť skákať cez švihadlo otáčaním dopredu a dozadu.

Chodník č. 12 „Pozorovanie hmyzu“

Ciele:

— pokračovať v rozširovaní vedomostí a chápania funkcií vzhľad muchy, ich životné prejavy;

- vytvárať realistické predstavy o prírode.

Priebeh pozorovania

Učiteľka dáva deťom hádanku a pýta sa.

S chobotom, nie so slonom.

Nie je to vták, ale lieta.

Nikto neučí

A sedí na nose. (Leť.)

♦ Ako vyzerá mucha?

♦ Ako chodia muchy po strope? (Muchy majú na nohách lepkavé, chlpaté vankúšiky; keďže mucha je ľahká a priľnavosť vankúšikov k akémukoľvek povrchu je veľmi vysoká, mucha sa dokáže udržať takmer kdekoľvek.)

Let nad nami

Hore nohami.

Kráča bez strachu,

Nebáť sa spadnúť.

Lietanie po celý deň

Všetci sa nudia

Noc príde

Potom to prestane.

♦ Prečo sa muchy nazývajú škodcami?

♦ Aké škody spôsobujú muchy? (Rozšírte choroboplodné zárodky.)

♦ Ako sa muchy rozmnožujú? (Znášajú vajcia.)

♦ Kde muchy kladú vajíčka? (V hnoji, odpadkoch.)

♦ Akých nepriateľov majú muchy? (Pavúky, vážky.)

♦ Má mucha nos? (Hmyz nemá nos na čuch; vďaka nohám a tykadlám sa môže dotýkať, cítiť a ochutnávať. Antény sú najdôležitejším zmyslovým orgánom. Vníma teplotu, vlhkosť a pachy.)

♦ Čo jedia muchy? (Proboscis.)

♦ Koľko očí má mucha? (Existujú dva typy očí – jednoduché a zložité: súčasne vidia dopredu, dozadu a dole.)

♦ Kde a ako mucha zimuje?

Výskumná činnosť

Pozorujte let múch (dĺžka letu).

Nájdite oblasť s veľkou koncentráciou múch (prečo ďalej tento priestor veľká koncentrácia múch a ako sa s ňou vysporiadať).

Pracovná činnosť

Výsadba semien hrachu.

— rozvíjať zručnosti pri sadení hrachu (umiestniť semená do brázd, posypať pôdou, vodou);

- pestovať pozitívny vzťah k práci.

Vonkajšia hra

„Dotočte sa na cieľ“, „Chyťte loptu“.

Cieľ: rozvíjať zrak a presnosť.

Samostatná práca

Vývoj pohybov.

Cieľ: zlepšiť techniky hry s loptou pri stene.

Prechádzka č. 13 „Pozorovanie púpav“

Ciele:

— objasniť poznatky o púpave (pozor na začiatok kvitnutia);

— rozvíjať schopnosť a túžbu aktívne chrániť a chrániť prírodu;

— upevniť vedomosti o liečivých rastlinách.

Priebeh pozorovania

Púpava rastie všade: na lúkach, poliach, okrajoch lesov, svahoch roklín, ako symbol slnka a lásky k životu. Dlhý hrubý koreň púpavy pevne drží na pôde. Nad zemou sa rozprestiera ružica jasne zelených listov. Každý list púpavy sa pozerá vlastným smerom. Veľkosť listov závisí od toho, kde kvet rastie. Čím viac vlhkosti rastlina dostane zo zeme, tým jasnejšie a silnejšie sú jej listy. V strede každého listu je drážka. Zhromažďuje kvapky rosy a dažďa a smeruje ich ku koreňu rastliny. Stonka kvetu sa tiahne smerom nahor od stredu rastliny - šípka: hrubá trubica bez listov. V hornej časti šípky je žlto-zlatý vrch - košík naplnený drobnými kvietkami. Každý kvet je trubica z piatich zrastených okvetných lístkov a k nim pripojených tyčiniek. Ak si pri ovoňaní púpavy príliš priblížite k nosu, zafarbíte sa žiarivo žltým peľom. V popoludňajších hodinách alebo počas dažďa sa kvetinový kôš zatvára, čím šetrí peľ pred vlhkosťou. Ale za jasného počasia už o šiestej hodine ráno môžete obdivovať krásnu kvetinu. Po určitom čase sa namiesto malých kvetov objavia sivohnedé podlhovasté ovocné semená.

Púpava má veľa prezývok: „poynichek“ (pretože šťava z vytrhanej stonky sa farbou podobá mlieku) a „pri ceste“ (pretože rada rastie pri ceste), no najzábavnejší názov pre túto kvetinu je „plešohlav“ fúka vietor - semená odletia a holá hlavička kvetu zostane na mieste).

Pamätajte však, že je lepšie obdivovať rastúci kvet bez toho, aby ste sa ho pokúšali natrhať a priniesť domov: púpavová šťava vám zafarbí dlane a oblečenie a kvety nevydržia ani deň, zvädnú.

Nosí púpavu

Žlté slnečné šaty.

Keď vyrastie, bude sa obliekať

V malých bielych šatách:

Ľahké, vzdušné,

Poslušný voči vetru.

Učiteľ kladie deťom otázky.

♦ Ako vyzerá púpava?

♦ V akom čase ho môžete obdivovať?

♦ Aké prezývky majú púpavy?

♦ Prečo je púpava považovaná za liečivú rastlinu?

Výskumná činnosť

Určte, ktorá liečivá rastlina nesie svoje semená, ako napríklad púpava, na padákoch?

Pracovná činnosť

Čistenie oblasti od trosiek a suchých konárov.

Cieľ: naučiť vás vidieť výsledok svojej práce.

Vonkajšie hry

"Nájdi svojho kamoša."

- naučiť sa rozlišovať kvety, pôsobiť na signál;

- cvičiť beh;

- rozvíjať pozorovacie schopnosti.

"Vyhadzovač."

Cieľ: rozvíjať sa motorická aktivita, vedieť skákať do diaľky.

Samostatná práca

Vývoj pohybov.

— pestovať prostredníctvom pohybov starostlivý postoj k prírode;

- cvičiť skákanie cez polená, kamene, pne;

- rozvíjať silové vlastnosti.

Prechádzka č. 14 „Sledovanie plantain“

Cieľ: pokračovať vo vývoji kognitívna aktivita v procese formovania predstáv o liečivých rastlinách.

Priebeh pozorovania

Učiteľ vedie rozhovor s deťmi a ponúka odpovede na otázky.

♦ Ako ľudia volajú máj? (Peľ.)

♦ Kde sa už tráva objavila a kde nie? (Kde je veľa slnka, tam je tráva.)

♦ Kde je tieň a vlhko, tráva nevyklíčila, prečo?

♦ Čo sa stane s bylinkami po májových dažďoch? (Majú jasnejšiu zelenú farbu.)

♦ Pozri, popri ceste rastie tráva s okrúhlymi vypuklými listami. Čo to je? (Plantain.)

♦ Prečo sa to tak volalo?

♦ Čo skrýva pod listami? (Vlhkosť okolo vás pre vaše korene.)

♦ Plantain zdvihol listy, prečo myslíš? (Pôda pod ňou je vlhká, musíte ju nechať trochu vysušiť slnkom.)

♦ Kto vie, ako môže pomôcť plantain?

Výskumná činnosť

Preskúmajte listy plantain cez lupu a všimnite si ich charakteristické črty.

Nájdite podobnosti a rozdiely medzi podbeľom a plantainom.

Pracovná činnosť

Čistenie oblasti.

Cieľ: pestovať tvrdú prácu.

Vonkajšia hra

"Zistite a pomenujte."

Cieľ: rozvíjať schopnosť rozpoznávať a správne pomenovať liečivé byliny.

Samostatná práca

Chôdza na výložníku.

- cvičiť rovnováhu;

- rozvíjať koordináciu pohybov.

Prechádzka č. 15 „Pozorovanie počasia“

Cieľ: pokračovať vo vytváraní zovšeobecnených predstáv o sezónnych zmenách v neživej prírode koncom jari.

Priebeh pozorovania

Na jar je dobre, pole je čisté,

Zdobí vás mravčia tráva.

Áno, všetky kvety voňajú

Je to všetko oblečené v májové ráno.

S. Drozhzhin

Učiteľ zadá deťom úlohu a vedie rozhovor.

♦ Pozrite sa na obrázky krajiny, porovnajte ich a povedzte, aké ročné obdobie je zobrazené. (Deťom ponúkame obrázky zobrazujúce skorú a neskorú jar.)

♦ Vysvetlite, prečo sa ľudia začali obliekať ľahšie, prečo sa topil sneh? (V dôsledku stúpajúcich teplôt, otepľovania.)

♦ Čo sa stalo so snehom? (Roztopil sa.)

♦ Čo sa stalo s vodou, ktorá vznikla z topiaceho sa snehu? (Sneh sa topí, mení sa na vodu, voda sa pod vplyvom odparuje z povrchu zeme slnečné lúče a vo vyšších vrstvách atmosféry sa mení na kupovité oblaky.)

♦ Aká sa stala obloha? (Jasne modrá.)

♦ Čo sa stalo s pôdou? (Rozmrazilo sa, zahrialo a začalo vysychať.)

♦ Ako sa zmenila rieka? (Rieky sa otvorili a začalo sa unášať ľadom.)

♦ Aká bola teplota vzduchu, keď snežilo?

♦ Pri akej teplote prší?

♦ Aký je rozdiel medzi neskorou jarou a skorou jarou? Pomenujte tieto rozdiely. (S nástupom neskorej jari začalo oslnivo svietiť slnko, oteplilo sa. Od jarného tepla sa sneh topil a stekal v potokoch do riek, nádrže sa oslobodili od ľadu, pôda sa rozmrzla, tráva sa zazelenala, na stromoch sa objavili kvety, hlasno štebotali, prvé búrky.

Pracovná činnosť

Čistenie priestoru od jarných zvyškov.

Cieľ; pestovať pozitívny vzťah k práci, učiť pomáhať mladším.

Vonkajšie hry

„Sme kvapôčky“, „Živý labyrint“.

Cieľ: naučiť sa vytvárať dvojité rady, robiť široký kruh, trénovať súdržnosť kolektívnych akcií, rýchlosť reakcií a vynaliezavosť.

Samostatná práca

Vývoj pohybov.

- trénovať hádzanie lopty pravou a ľavou rukou v danom smere;

- rozvíjať koordináciu pohybov;

— rozvíjať schopnosti kolektívnej činnosti.

Prechádzka č. 16 „Pozorovanie kvetinovej záhrady“

Ciele:

- rozšíriť predstavy o kvetinovej záhrade na jar;

— upevniť schopnosť starať sa o rastliny, polievať ich, burinu.

Priebeh pozorovania

Učiteľ kladie deťom otázky.

♦ Pomenujte záhradné kvety.

♦ Pomenujte poľné kvety.

♦ Kde rastú?

♦ Aké kvety máte radi? prečo?

♦ Máte doma kvety? Ktoré?

♦ Ako sa o ne staráte?

♦ Čo by ste mali urobiť pred výsadbou kvetov?

♦ Ako sa volajú kvety, ktoré sme vysadili v skupine na náš záhon?

♦ Čo je potrebné urobiť, aby naše rastliny rástli a kvitli?

♦ Prečo je teraz v našich podmienkach nemožné sadiť rastliny vonku?

♦ Prečo sa niektoré rastliny nazývajú letničky alebo trvalky?

Pracovná činnosť

Práca v záhrade.

- posilniť schopnosť spolupracovať;

— rozvíjať vedomosti o raste a vývoji rastlín.

Vonkajšia hra

"Čí tím sa zhromaždí skôr?"

Cieľ: trénovať beh.

Samostatná práca

"Nespadni".

Cieľ: precvičiť si chôdzu na polene.

– pestovať lásku k rastlinám a pracovné zručnosti.

Vonkajšie hry

"Mačka a myš"

Ciele:

– naďalej sa učiť, ako dodržiavať pravidlá hry;

- zintenzívniť fyzickú aktivitu.

"Rohy".

Cieľ: zlepšiť obratnosť a rýchlosť behu.

Samostatná práca

Vývoj pohybov.

Cieľ: rozvíjať zručnosti v hádzaní lopty na cieľ.

Prechádzka 2

Pozorovanie plantain

Ciele:

– predstavte liečivú rastlinu – plantain;

– rozvíjať kognitívnu činnosť v procese vytvárania predstáv o liečivých rastlinách, pravidlách ich zberu, skladovania a používania.

Priebeh pozorovania

● Prečo sa tráva volala plantain?

● Kde je najlepšie ho zbierať?

Plantain je trváca bylina, ktorá sa vyskytuje takmer na celom území našej krajiny, rastie pri cestách, na poliach a pozdĺž okrajov lesov. Je lepšie zbierať plantain mimo ciest, pretože okoloidúce autá vypúšťajú výfukové plyny obsahujúce zdraviu škodlivé látky. Rastliny ich absorbujú. Ak sa vám vyskytnú problémy: uštipne vás osa, gadfly alebo had, pokrčte list plantain a priložte ho na uhryznutie. Plantain vysaje jed, zmierni bolesť a zabráni vzniku nádorov. Možno ich zbierať počas obdobia kvitnutia a pred uschnutím.

Dá sa sušiť. Rastlinu ale stačí sušiť na mieste chránenom pred slnkom. Surovinou sú listy. Ako expektorans sa používa infúzia listov plantain.

Pracovná činnosť

Čistenie oblasti od suchých konárov.

Cieľ: naučiť sa spolupracovať, dosiahnuť dokončenie úlohy spoločným úsilím.

Vonkajšie hry

"Nájdi, kde je to skryté."

Cieľ: naučiť sa orientovať vo vesmíre.

"Vyskoč vyššie."

Cieľ: Naučte sa konať na základe signálu.

"Vlk v priekope"

Cieľ: učiť skákať.

Samostatná práca

Rozvoj pohybov (v skákaní, chôdzi rovno a do strán na kláde): „Z humna do humna“, „Prejdi cez rieku“.

Cieľ: rozvíjať koordináciu pohybov.

Prechádzka 3

Dohľad nad autom

Ciele:

– naučiť sa chápať význam a funkcie auta;

– upevniť schopnosť identifikovať materiál, z ktorého je automobil vyrobený (kov, sklo).

Priebeh pozorovania

Učiteľ položí deťom hádanku a požiada ich, aby odpovedali na otázky.

Nelieta, nebzučí,

Po ulici behá chrobák.

A horia v očiach chrobáka

Dve lesklé svetlá. (Auto.)

● Na čo je auto?

● Aké autá jazdia po našej ulici?

● Čo je pohodlnejšie prepravovať na takýchto vozidlách: ľudí alebo náklad? (Z ľudí.)

● Ako sa volá tento stroj? (Auto.)

● Kto ju vedie?

Auto má kovovú karosériu, sklo chráni vodiča pred vetrom a dažďom.

Pracovná činnosť

Čistenie oblasti od vetiev a kameňov; príprava pôdy na výsadbu sadeníc.

Cieľ: pestovať pracovitosť a schopnosť kolektívnej práce.

Vonkajšie hry

„Sme vodiči“, „Poslušné odíde“.

Ciele:

- naučiť sa pozorne počúvať príkazy učiteľa;

- rozvíjať pozornosť.

Samostatná práca

Chôdza na boom a skákanie na obe nohy.

Cieľ: rozvíjať zmysel pre rovnováhu a schopnosť skákať z výšky.

Prechádzka 4

Pozorovanie hríbov

Cieľ: rozvíjať kognitívnu činnosť v procese formovania predstáv o hubách a pravidlách správania sa v prírode.

Priebeh pozorovania

Učiteľ sa pýta detí na hádanku a vedie rozhovor.

V jesennom lese v septembri

V nudný upršaný deň

Huba vyrástla v celej svojej kráse

Dôležitý, hrdý.

Jeho dom je pod osikou,

Má na sebe červený klobúk.

Mnoho ľudí pozná túto hubu.

Ako by sme to mali nazvať? (Boletus.)

● Prečo sa huba volá hríb? (Pretože rastie pod osikou.)

● Ktorá ďalšia huba dostala meno podľa stromu, v blízkosti ktorého rastie? (Boletus.)

Pravidlá správania sa v prírode

Nezbierajte huby, ani nejedlé. Pamätajte, že huby sú v prírode veľmi potrebné.

Pracovná činnosť

Vykopávanie stromov a kríkov.

Cieľ: pestovať chuť pracovať.

Vonkajšia hra

"Poďme nájsť hubu."

Ciele:

- naučiť sa pozorne počúvať príkazy učiteľa;

– rozvíjať pozornosť, sledovať správne plnenie úlohy.

Samostatná práca

Vývoj pohybov.

Cieľ: rozvíjať a zlepšovať motorické zručnosti.

Prechádzka 5

Monitorovanie nákladných vozidiel

Cieľ: naučiť sa rozlíšiť nákladné auto od osobného auta.

Priebeh pozorovania

Výkonná doprava - nákladné auto

Som zvyknutý nosiť ťažké bremená.

Na čo potrebuje auto karosériu?

Nosiť v ňom náklad!

Učiteľ kladie deťom otázky.

● Na čo sa používajú nákladné autá?

● Čo nesú?

● Pomenujte niektoré typy nákladných vozidiel a vysvetlite, na čo sa používajú?

● Ktoré auto je náročnejšie na riadenie – kamión alebo osobné auto?

Pracovná činnosť

Upratovanie opadaného lístia.

Ciele:

– naučiť vás dokončiť to, čo ste začali;

– kultivovať presnosť a zodpovednosť.

Vonkajšie hry

"Horáky", "Vlk v priekope".

Ciele:

- naučiť sa dodržiavať pravidlá hry, konať na základe signálu učiteľa;

- rozvíjať obratnosť.

Samostatná práca

Chôdza po polene.

Cieľ: snažiť sa zlepšiť techniku ​​chôdze pri zachovaní rovnováhy.

Prechádzka 6

Rowanovo pozorovanie

Cieľ: pokračovať v oboznamovaní detí s jarabinou.

Priebeh pozorovania

Rôzne vtáky odleteli,

Ich zvučný chór prestal,

A jarabina oslavuje jeseň,

Navliekanie červených korálok.

O. Vysockej

Učiteľ kladie deťom otázky.

● Ako vyzerá jarabina?

● Kde rastie?

● Ktoré zvieratá milujú bobule jarabiny?

● Aké vtáky klujú bobule jarabiny a kedy?

● Čo jarabina dáva ľuďom?

Ako krásna panna si cez plece prehodila šál vyšívaný rôznymi zlato-červenými lístkami a navliekla si náhrdelník zo šarlátových bobúľ. Rastie v lesoch, parkoch a záhradách. Ak medveď nájde v lese jarabinu obsypanú strapcami bobúľ, pružný stromček obratne nakloní a s radosťou si pochutná na jeho plodoch. Lesní obri-losi, dosahujúci až na samý vrchol stromu, jedia ovocie a konáre s chuťou do jedla. Bobule, ktoré padajú na zem, zbierajú hraboše, ježkovia, chipmunkovia a veveričky. V predzimných novembrových dňoch prilietajú kŕdle hýľov a voskoviek. Držia sa okolo jarabiny a klujú jej šťavnaté sladké bobule. Z jarabín sa vyrába džem a džem, jarabinový med je voňavý a zdravý. Rowan má dobré drevo - ťažké, elastické a odolné. Vyrábajú z neho riad, násady na sekery a kladivá a z pružných konárov sú upletené krásne košíky.

Pracovná činnosť

Zbierajte listy topoľa, jarabiny a vŕby na jesenné remeslá.

júla

Sledovanie tieňa

Cieľ: pochopiť pojem „tieň“, vzťah medzi oblakmi a slnkom pre vzhľad tieňa.

Priebeh pozorovania. Za slnečného počasia sa niekedy po oblohe vznášajú veľké mraky. Upútať pozornosť detí: keď oblak zakryje slnko, všetci na zemi sa ocitneme v tieni.

Báseň E. Shen, W. Shao-Shan „Tieň“:

Dobré v horúcom dni

Zoznámte sa s tetou Shadow!

Pod zelenými listami

Stretol ťa.

Tancovali sme v tieni

Smiali sme sa v tieni.

Dobré v horúcom dni

Zoznámte sa s tetou Shadow!

Didaktická hra "Povedz to láskavo."

Cieľ - naučiť tvoriť podstatné mená zdrobnenými príponami.

Pracovná činnosť

Zber veľkého odpadu na mieste.

Cieľ: podporovať chuť pracovať, robiť prácu čisto a presne.

Vonkajšie hry:

"sova"

Cieľ: naučiť sa vykonávať akcie na signál, hladko pracovať s rukami, bežať v určitom smere; "Dostaňte sa do kruhu."

Cieľ - rozvíjať zrak, schopnosť merať svoju silu pri hádzaní.

Samostatná práca: Vývoj pohybov.

Cieľ: zlepšiť techniku ​​behu (prirodzenosť, ľahkosť, energické odrazy).

Zhrnutie chôdze prípravná skupina

júla

Pozorovanie skorocelu

Cieľ: predstaviť plantain. Rozoberte jeho štruktúru, porozprávajte sa o jeho výhodách. Priebeh pozorovania. Prečo si myslíte, že sa to volalo plantain? (rastie popri cestách). Prečo môže rásť tam, kde ľudia chodia a bicyklujú? Zem je pošliapaná, ale rastie. Pozrite sa pozorne na rastlinu. Môžete hádať? (jej listy ležia na zemi, nie je tam skoro žiadna stonka. Keby tam bola stonka, pri chôdzi po nej by sa zlomila). Pozrite sa na jeho listy. Možno vám prezradia svoje tajomstvo? Odtrhnite list. Je ľahké zbierať list plantain? (Ťažko). Zvážte, ako sú usporiadané žily listu plantain. Porovnajte s listom inej rastliny (vyčnievajú von a možno sa ich dotknúť, ale iné bylinky nie). Správne uvedené. Plantain má konvexné žily. Ak sa na ňu postavíte, budú tlačiť na zem a zabránia roztrhnutiu plachty. Keď človek odíde, list sa narovná. Ľudia nazývali plantain sedemjadrový kvôli týmto silným žilám na listoch. Hovorí sa tiež „sedemjadrový“ o silnom, odolnom človeku. Teraz už chápete, prečo môže plantain rásť v blízkosti ciest? Kde sa táto rastlina používa? Toto je liečivá rastlina. Nanáša sa na rany, aby netekla krv, nedostali sa nečistoty a rana sa rýchlejšie zahojila. Ľudia túto rastlinu nazývajú spoločník, rezačka, ranník, sedemjadrová rastlina.



Báseň L. Gerasimovej "Plantain":

Tu rastie list

- Všetky žilnaté, malé,

Akoby prešité niťami,

Plantain - Aibolit!

Aj keď nohy po ňom šliapu

— Neuhne z cesty!

Bežia a kráčajú po nej

A vôbec si to nevšimnú!

Ale márne!

Užitočný list

- Lieči mnohé choroby!

Didaktická hra."Čo kde rastie?" Cieľom je upevniť vedomosti detí o lesných a lúčnych rastlinách.

Vonkajšie hry."Raz, dva, tri - bež."

Cieľ: naučte sa bežať všetkými smermi a meniť smer na signál. "Had". Cieľ: naučiť sa bežať, držať sa navzájom za ruky, presne opakovať pohyby vodiča, otáčať sa, prekračovať prekážky.

Pracovná činnosť Zbierka prírodný materiál

Cieľ: rozvíjať pracovné zručnosti.

Samostatná práca Vyskočiť z miesta.

Cieľ: rozvíjať schopnosť skákania, kombinovať silu s rýchlosťou.

Zhrnutie prípravnej skupiny vychádzky.

júla

Pozorovanie dĺžky dňa.

Cieľ: poskytnúť predstavu o dĺžke dňa, aké zmeny nastali so slnkom v lete.

Priebeh pozorovania. Prečo sa tak neskoro v lete stmieva? Už ideme spať a vonku nie je taká tma? Prečo v zime, keď práve ideme zo škôlky, je už vonku tma a všetky svetlá svietia? Vysvetlite, že horúce počasie aj dlhé dni v lete sú spôsobené tým, že naša planéta teraz dostáva viac slnečného svetla a tepla.

Didaktická hra"Kto je väčší?" Aký letný deň? (horúce, chladné, studené, teplé, daždivé, slnečné, radostné, dusné, dlhé atď.)

Pracovná činnosť

Upratovanie pokosenej trávy.

Ciele: naučiť ťa dokončiť to, čo začneš; kultivovať presnosť a zodpovednosť.

Vonkajšie hry

"Horáky", "Vlk v priekope".

Ciele:

Naučte sa dodržiavať pravidlá hry, konať na základe signálu učiteľa;

Rozvíjať obratnosť.



Samostatná práca: Vývoj pohybov.

Cieľ: rozvíjať a zlepšovať motorické zručnosti.